Přejít na hlavní obsah

Rádio R slaví tři roky od svého vzniku

S desítkami pořadů a moderovaných bloků je Rádio R vysílající z FSS největším studentským rádiem v Česku.

Na chodu rádia se dnes podílí více než stovka studentů, pedagogů i pracujících nejen z Masarykovy univerzity, ale i z dalších brněnských vysokých nebo středních škol. Foto: Archiv Rádia R.

Když má své třetí narozeniny dítě, sotva se do té doby zbaví plenek a naučí se mluvit tak, aby mu rozuměla aspoň maminka. Mladí manželé často prožívají třetí výročí již s novým členem rodiny, v novém bytě, ale někdy taky s rozvodovým právníkem. Co všechno zažije takové rádio, než sfoukne tři svíčky na dortu?

Budou to pomalu tři a půl roku od doby, kdy se začaly šířit zvěsti o tom, že se na fakultě sociálních studií zakládá studentské rádio. V době, kdy z nynějšího studia byl ještě sklad, se začala scházet i měnit skupinka nadšenců a zvědavců v čele s pedagogem Václavem Štětkou, kteří stáli u zrodu Rádia R.

Cesta k prvnímu vysílání pak byla kratší, než by se mohlo zdát. „Přes léto jsme dali dohromady první programové schéma, zprovoznili dva mikrofony a přinesli jsme si z domu provizorní mixážní pult. Na podzim jsme pak dostali od katedry vysílací zařízení, takže v listopadu jsme mohli slavnostně přestřihnout pásku a začít oficiálně vysílat," popisuje začátky rádia Jan Motal, současný koordinátor projektu.

K opravdovému vysílání jsou ovšem zapotřebí také opravdoví moderátoři a redaktoři. „V době, kdy vznikalo rádio, jsem odjížděla na půl roku do Anglie. Měla jsem v hlavě námět na vlastní pořad s tím, že bych mohla začít vysílat, až se vrátím. Pak přišel Honza Motal s nápadem, ať natočím něco v Londýně. A tak vznikl London Diary," vypráví jedna z prvních redaktorek Helena Poláčková. „Neměla jsem tam s sebou žádnou techniku, takže jsme si posílali odkazy na e-shop, abych věděla, co si mám pořídit. Samotné pořady jsem pak natáčela mezi hlídáním kluků a stříhala po večerech," vzpomíná Poláčková.

V rádiu se vystřídali tři "generace"
Další moderátoři přicházeli skrze konkurzy i známosti a během tří let se tu stačily vystřídat tři „generace" pracovníků. Tvář rádia se změnila z ryze studentské na studentsko-komunitní, vytvořila se pevná personální struktura, přišel nový hudební dramaturg a z rádia se stal relevantní partner pro kluby i umělce. „Dnes k nám chodí na rozhovor i poměrně známé kapely a osobnosti. Stali jsme se opravdovým médiem," říká Poláčková.

Největší československé studentské rádio
Od dob, kdy vysílání různě fungovalo a nefungovalo, se mnoho změnilo a Rádio R se vypracovalo na největší studentské rádio v Česku i na Slovensku se 41 pořady a 17 moderovanými bloky. Na chodu rádia se dnes podílí více než stovka studentů, pedagogů i pracujících nejen z Masarykovy univerzity, ale i z dalších brněnských vysokých nebo středních škol.

„Jsme unikátní tím, že spojujeme složku studentskou a složku komunitní. Snažíme se být rádio pro aktivní mladé lidi, kteří nesedí po večerech doma, ale zajímají se o dění okolo sebe a nebojí se do něj zapojit," vysvětluje Motal. Právě proto zde mají slovo i různá nezávislá hnutí nebo studentské projekty, na které jiná média nechtějí slyšet.

A protože tři roky už je věk hodný pořádné oslavy, pořádá Rádio R dnes večer v klubu Mju:z narozeninovou párty spojenou s recesistickým vyhlášením roku prasete.

Hlavní novinky