Přejít na hlavní obsah

Student chystá grafiku pro divadelní hry JAMU

Jakub Kříž z pedagogické fakulty se podílí na inscenaci Prodané nevěsty. Uvedena bude už 23. března v Divadle na Orlí.

Moct se už při studiu aktivně věnovat práci ve svém oboru se nepoštěstí každému vysokoškolákovi. Jakubovi Křížovi, který studuje výtvarnou výchovu a vizuální tvorbu na pedagogické fakultě, se to daří. Zkušenosti získává díky spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění - podílí se na přípravě divadelních představení a jedno bude mít premiéru už v sobotu 23. března v Divadle na Orlí.

Jakub přičichl k výtvarnému umění už v dětství. Navštěvoval kurz výtvarného umění na základní umělecké škole, své schopnosti dále rozvinul na střední škole umění a designu. „Od svých osmi let kreslím v podstatě denně,“ říká.

Ke spolupráci s JAMU se dostal přes svého bratra. „Studuje na akademii obor operní režie, jednou přišel a použil svoji oblíbenou větu: Potřeboval bych od tebe takovou malou drobnost...,“ vypráví. Jakub Kříž se nebál chytit příležitosti a vznikla trvalá spolupráce na různých projektech.

„V roce 2011 jsem například pracoval s režisérkou Renatou Fraisovou na Mozartově opeře Cosi fan tutte, kde jsem vytvářel projekce, jež byly použity při představení,“ popisuje Kříž. Mimo jiné připravil také několik propagačních materiálů k nejrůznějším inscenacím.

Práce na operních projektech je velice náročná. Nejen že zabírá studentovi většinu volného času, ale přináší také velkou dávku zodpovědnosti. „Na jejich přípravě se podílí obrovská spousta lidí, kteří mají přesně rozdělené úkoly. Každé pochybení může celou inscenaci ohrozit. Kromě vlastní práce musíte tedy komunikovat se spoustou odborníků z jiných profesí,“ vyjmenovává své povinnosti. Získané zkušenosti chce využít ve své budoucí kariéře - chtěl by se věnovat hlavně 3D grafice a animaci.

Aktuálně Kříž dodělal grafiku k inscenaci komorní opery Prodaná nevěsta. „Diváci se mohou těšit na krásnou hudbu Bedřicha Smetany, na příběh o vyhrané bitvě ve válce lásky proti konvenci nebo na pestré kostýmy,“ uvádí Kříž a dodává, že celé představení budou provázet jeho výtvarné projekce.

Diváci mohou premiéru inscenace vidět 23. března v Divadle na Orlí. Začátek bude v půl osmé večer.

Hlavní novinky