Přejít na hlavní obsah

KaMUFFláž začíná zpívat pravidelně

AnotaceKaMUFFlazNeoficiální komorní sbor studentů Filozofické fakulty známý jako kaMUFFláž, který se zaměřuje především na duchovní hudbu, rozjel tento rok sérii tematických koncertních vystoupení a začíná pomalu vstupovat do širšího povědomí.

KaMUFFláž vznikla v roce 2003 jako soubor skupiny přátel z bohemistiky a muzikologie a přesto, že se výrazně rozšířila a má dnes už třináct členů, stále si udržuje neformální ráz. „Je pro nás důležité, aby to nejenom zpívalo, ale i fungovalo jako parta,“ vysvětlil sbormistr Vladimír Maňas. Sbor se od počátku hlásí k Filozofické fakultě zakomponováním její zkratky do svého názvu. Těší se také oficiální podpoře Ústavu hudební vědy, od kterého dostal interní stipendium na provoz.

V předchozích obdobích vystupoval sbor spíše nahodile a bylo možné se s ním setkat například v Malém divadle hudby při Knihovně Jiřího Mahena nebo při jiných příležitostných vystoupeních jako byl třeba úspěšný koncert na dvorku FF v říjnu loňského roku. Letos však sbor začal zpívat s větší pravidelností a přišel s ucelenými programovými vystoupeními vztahujícími se k liturgickým svátkům. „Kromě koncertů se snažíme občas vystoupit i při bohoslužbách, což není tak úplně snadné, ale když pak zpíváme někde při liturgii repertoár, který tam opravdu patří, tak cítíme, že to má daleko větší sílu,“ komentoval výběr skladeb sbormistr.

Třináctičlenný komorní sbor studentů Filozofické fakulty známý jako kaMUFFláž, který se orientuje převážně na duchovní hudbu, při dubnovém vystoupení v Paláci šlechtičen. Foto: David Povolný.
Třináctičlenný komorní sbor studentů Filozofické fakulty známý jako kaMUFFláž, který se orientuje převážně na duchovní hudbu, při dubnovém vystoupení v Paláci šlechtičen. Foto: David Povolný.


Soubor se orientuje zejména na duchovní hudbu, zvláště pak na hudbu 16. a 20. století, ale nezapomíná ani na rozvernější písně renesanční. „Zaměření na duchovní hudbu je dáno tím, v jakém prostředí se pohybujeme,“ vysvětlil sbormistr Maňas. „Většina lidí ze sboru je věřících a je to také oblast, které odborně aspoň trochu rozumím,“ upřesnil sbormistr.

Od počátku roku má za sebou kaMUFFláž sérii tříkrálových koncertů, na duben sbor nastudoval vystoupení s postní tematikou a na květen si přichystal několik koncertů spojených s tématem mariánským. „Vystoupení většinou vznikají na základě kontaktů, ale objevují se už i „cizí“ pozvánky – třeba teď budeme zpívat v rámci Muzejní noci,“ uvedl Maňas. Soubor na této velké akci brněnských muzeí, která se koná 19. května, vystoupí dvakrát během večera v Paláci Šlechtičen. Koncem května by měla být kaMUFFláž k vidění také na festivalu komorních sborů v Nechanicích nebo 21. května v kostele v Lysicích. Letošní vystupování by měl sbor završit na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby v Praze na sklonku tohoto roku.

Hlavní novinky