Přejít na hlavní obsah

Co je špatně v seriálu První republika

Odborník na období první republiky Libor Vykoupil odhaloval na komentovaném promítání chyby v seriálu.

Pátek co pátek usedají k seriálu První republika sta tisíce diváků, kteří se kochají dobovými kostýmy, interiéry nebo účesy. Jak se ale na televizní ztvárnění v současnosti tolik oblíbené epochy dívají historici? Podle historika Libora Vykoupila, který v pondělí přednášel na komentovaném promítání seriálu, bychom v seriálu našli nejednu chybu.

I přes to, že je pod seriálem První republika podepsáno několik odborných poradců na historii, je v seriálu podle Vykoupila mnoho chyb. Ve sklepních prostorách klubu UNTR vyložil divákům, co je špatně v prvním dílu seriálu, jehož promítání doprovodil pauzami s kritickými komentáři. „Jsem teď asi jediný existující odborník na první díl První republiky,“ glosoval s úsměvem historik, který právě o dějinách Československa přednáší na Filozofické fakultě MU.

Největší pozornost podle něj upoutávají špatné kostýmy a účesy. „Třeba ve scéně ze svatby jsou téměř všichni špatně učesaní. Dámy tenkrát nosily účesy, musely být upravené a na hlavě mít klobouk nebo šátek. Jedna z postav má například zcela rozpuštěné vlasy, ty ale nosily jen prostitutky,“ tvrdil Vykoupil.

Seriálový nevěstinec je podle Vykoupila kapitola sama pro sebe. Současnému divákovi by se prý tehdejší prostitutka asi nelíbila a ty televizní by byly za první republiky považované za až příliš hubené. „Tehdejší lehká žena měla tak sto dvacet kilo, košilku, korzet a přes něj bombarďáky. V seriálu jsou nevěstky hubené a korzety nosí jen cvičné,“ sdělil divákům.

Další nesrovnalost se podle něj vyskytuje ve scéně, kde si služka rodiny Valentů zapálí cigaretu, což Vykoupil okomentoval s ironií sobě vlastní. „Kde se ta služka naučila kouřit? Děvečka od krav, která nezná ani splachovací záchod, a vypaluje zobák. Za první republiky kouřila jen smetánka, a to viržinko nebo doutník. Cigarety bez filtru se navíc začaly masově vyrábět až v osmdesátých letech.“

Mnoho chyb našel historik i ve válečných scénách. Nejmarkantnější z nich se týká hlavního hrdiny Vladimíra Valenty, který podle něj podivně zběhnul z války několik let před tím, než vojáci ve skutečnosti dezertovat začínali. „Navíc se zázračně uzdravil. Většinu lidí bojový plyn yperit zabije, zde ale zázračně ozdravuje a ještě vylepšuje akné,“ komentoval Vykoupil sarkasticky scénu, kde se vrací Vladimír z války bez jediného škrábance s nažehlenou a čistou uniformou.

Po skončení komentářů se ke slovu přihlásil student prvního ročníku historie Lukáš Lexa, který se účastnil natáčení seriálu jako komparzista. Diváci si tak mohli poslechnout jeho historky ze zákulisí První republiky. Prohlédnout si mohli i dobový bajonet a helmu.

O komentované promítání oblíbeného televizního byl tak velký zájem, že se z kapacitních důvodů konalo už podruhé. Další se zatím nechystá.

Hlavní novinky