Přejít na hlavní obsah

Díky trollingu pracuje pro vládu

Studentka anglistiky bojuje proti rasismu a nenávisti.

Lucie Bittalová.

Na Facebooku si Lucie Bittalová denně utahuje z neonacistů a rasistů, v létě napálila známého podvodníka a organizátora protiromských pochodů. Slečna sedící za monitorem ale naživo působí mile a nesměle. Že je jí už sedmadvacet let, by hádal málokdo.

Studentka anglistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity se na sociálních sítích věnuje takzvanému trollingu. Neznamená to ale, že by urážlivými a nesouvisejícími příspěvky rozvracela diskuse, což internetový trolling původně znamenal. Lucie jím spolu s ostatními aktivisty bojuje proti rasismu a nenávisti.

„Pro mě je trolling spojený s děláním něčeho pozitivního. Je to nástroj, který používám, abych prosadila nějakou myšlenku nebo upozornila na nějaký problém,“ popisuje Lucie. Mladá aktivistka trollí hlavně na Facebooku, kde komentuje i píše statusy často ironicky zesměšňující projevy rasismu a nenávisti.

Prvotní impuls pro ni přišel před rokem a půl, když si lidé z hnutí Žít Brno začali na internetu dělat legraci z demonstrace, kterou v Brně pořádali neonacisté. Lucii se myšlenka zalíbila a spontánně se k brněnským aktivistům přidala. „Naučili mě, jak být vtipná na internetu,“ říká o nich dnes.

Vrcholem jejího trollení bylo léto 2014, kdy se jí povedlo napálit pořadatele protiromské demonstrace Lukáše Kohouta. Známému podvodníkovi slíbila nazvučení jeho akce, které však nakonec nedodala. „To byl asi poslední krok, kam jsem tak mohla v trollingu zajít,“ říká studentka s tím, že nyní spíše přemýšlí, jak by se dal převést trolling z internetu do reálného prostředí.

Na soukromý boj proti rasismu už ale nemá tolik času. Právě díky jejím internetovým aktivitám si jí na jaře 2014 všiml její nynější kolega z Úřadu vlády ČR Lukáš Houdek a nabídl jí práci své asistentky při koordinaci mediální kampaně proti rasismu. „Máme webové stránky, kde vyvracíme dezinformace o různých skupinách lidí, například o Romech,“ vysvětluje Lucie s tím, že ona má na starosti právě sociální sítě a komunikaci s lidmi, kteří pro kampaň píšou články nebo kteří mají obecné dotazy.

Svou kariéru tedy vidí jinde než v překladech a tlumočení, studium anglistiky jí ale i tak bylo přínosem. Skvěle se naučila cizí jazyk, vyjela na Erasmus do Berlína a právě na fakultě se o boj proti rasismu a nenávisti začala zajímat. „Lektor Jeffrey Vanderziel tu učí o bojích černochů za občanská práva a podobné zajímavé předměty, díky kterým jsem o lidských právech začala přemýšlet,“ říká Lucie.

I když už je z ní podle vlastních slov pražský kavárenský povaleč, občas přeci jen zavítá i do Brna. Kromě studia ji sem táhne projekt HateFree Stage, v rámci kterého se s kamarády ve spolupráci s divadlem Feste snaží zábavnou formou problematiku lidských práv zviditelnit. Využívají k tomu různá schémata představení od čtení trollingů, stand-up show až po talkshow. Všechna se odehrávají v Kabinetu múz.

O významu svých aktivit Lucie nepochybuje. „Určitě to má smysl v tom, že se téma zpopularizuje. Ale jestli to třeba odradí někoho od demonstrace, těžko říct,“ přemýšlí. Také proto Lucie uvažuje, že by jednou se stejně naladěnými lidmi založila organizaci, která by například pomáhala neonacistům vyčlenit se z radikální skupiny. Její boj za lidská práva by tak byl ještě účinnější.

Hlavní novinky