Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Kariéra se jen tak nestane. Univerzitní centrum studenty nasměřuje

Kariérní centrum MU nabízí kurzy psaní CV, sebeprezentace nebo nácvik assessment centra. A zadarmo.

Student
12. dubna 2015
Vojtěch Žák
Kariérní centrum může pomoct se začátkem kariéry.
Ilustrační foto: Ludmila Korešová

Jen málo studentů ví, jak funguje trh práce. Zkušenosti z brigád tady neplatí.

„Houstone, máme problém. Valí se sem přívalové deště, za chvilku mi vytopí celý Jurský park. Potřebuji od vás krizový plán, ale rychle.“ I taková situace může potkat účastníky kurzů Kariérního centra MU, které je tu proto, aby studentům pomohlo nastartovat kariéru.

Úvodní nástin situace je jen ochutnávka toho, co se dá zažít třeba v development centru, v němž se organizátoři snaží účastníky stavět do různých situací a sledovat, jak na ně budou reagovat. Vyškolení pozorovatelé jim po konci kurzu dají zpětnou vazbu. Kurz slouží k ověřování konkrétních dovedností. Jak jednáte pod tlakem? Jste asertivní, submisivní, kreativní nebo přizpůsobiví?

Nabídka centra

Kurzy a konzultace Kariérního centra MU
1. okruh – kariéra
kurz Naplánuj si kariéru a kariérní konzultace

2. okruh – životopis
kurz Vytvoř si skvělé CV a konzultace životopisu

3. okruh – prezentace
kurzy Prezentuj se správně, Udělej dobrý první dojem a Trénink dělá mistra

4. okruh – ověřování kompetencí
assessment a development centrum

5. okruh – setkávání se zaměstnavateli
veletrh práce JobChallenge, konference JobAcademy a workshopy se zaměstnavateli

Development centrum je ale jenom špička ledovce všech aktivit, které Kariérní centrum MU nabízí studentům a absolventům. Jen málo studentů si dovede představit, jak to funguje na trhu práce. Mají zkušenosti třeba jen z různých brigád, skutečné zaměstnání ale vypadá jinak. Právě proto je tu kurz Naplánuj si kariéru.

„S kariérním centrem jsem se poprvé setkala na univerzitě v Melbourne a hodně mi pomohlo. Když jsem se později vrátila domů a zjistila, že i MU má vlastní centrum, rozhodla jsem se toho využít,“ vysvětluje studentka podnikové ekonomiky a managementu Tereza Lacinová.

Když už má člověk rozmyšleno, co by chtěl dělat, zbývá ještě zapůsobit na personalisty. Terezu nejvíce zajímal kurz o tvorbě životopisu. Ten její odpovídal australským standardům. V Česku by s ním moc neuspěla. „Měla jsem v něm třeba tři své nejsilnější vlastnosti. V Austrálii samozřejmost, u nás to do životopisu nepatří,“ říká.

Na kurzu s profesionálním personalistou si udělala spoustu poznámek, opravila chyby a pak se přihlásila na Konzultaci životopisu. „Asi hodinu jsem si povídala s odborníkem, který mi ukázal, jak se na životopis budou dívat personalisté. Díky tomu jsem si mohla upravit CV tak, aby dával smysl všem,“ říká Tereza. S upraveným životopisem už slavila několik úspěchů a postoupila do dalších výběrových kol. Tehdy ale přišla nová výzva – jak se správně prezentovat na pohovoru?

Kariérní centrum spolupracuje s řadou gigantů tuzemského trhu práce. Od nich ví, že českým absolventům nejvíce chybí komunikační dovednosti. Proto se spojilo s odborníkem na prezentační dovednosti Lukášem Hrdličkou a profesionálním stylistou Danielem Šmídem. Co se na kurzu naučíte, to si můžete ověřit na praktickém kurzu Trénink dělá mistra.

Studenti mají často velké plány, ale nejsou si jistí, jak jich dosáhnout. V takovém případě můžou využít služeb kariérního poradce. Ten se pokusí spolu s nimi najít řešení. Někteří si potřebují udělat jasno v tom, co by je mohlo bavit, nebo potřebují informace o konkrétním povolání, anebo chtějí vyřešit osobní problémy.

Tereza si například nedokázala plánovat úkoly dopředu. „Díky koučovi jsem se naučila rozsekávat velké úkoly na malé. Navíc mi pomohl zamyslet se nad změnou tématu diplomky tak, aby mi to, co z ní získám, bylo užitečné i po škole,“ říká.

Tereza dodává, že kurzy jí pomohly poznat sebe sama. Ujasnila si, které věci ji baví, k čemu má lepší povahové předpoklady a v jakém pracovním prostředí bude spokojenější.

>> více na jobacademy.cz/projekty

Související články

  • Jak vypadá stresový pohovor? Hlavně se nenechat vyvést z míry

    Personalistka Pavla Horáková prozrazuje některé techniky používané u pohovorů.

  • Soft skills rozhodují v posledních kolech výběrových řízení. Pracujte na nich

    Kariérní koučka Petra Drahoňovská o tom, jak popsat svoje přednosti v životopise.

  • Zapište si Kariérní start: Objevte své silné stránky i trh práce

    Pokud už přemýšlíte nad tím, jaké předměty si zapsat na jaře, máme tip na jeden, který vám pomůže zorientovat se na pracovním trhu.

  • Jak objevit svůj profesní směr a kde začít hledat?

    Studium na vysoké škole nabízí příležitosti nejen k rozvoji, ale také k hledání. Mezi semestry i v rámci nich můžete pátrat po svém...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku