Přejít na hlavní obsah

Zapojte se do posledních úprav nového sociálního podniku Bajkazyl

Kavárna, koncertní sál a cyklodílna v jednom vzniká na Dornychu jako neziskový projekt Ratolesti Brno. 

Bajkazyl Brno. Nový sociální podnik v prostorách nádražního viaduktu na Dornychu v sobě spojuje kavárnu, cyklodílnu a kulturní scénu. Dříve neutěšené prostory nočního baru přestavuje nezisková organizace Ratolest Brno v unikátní místo setkávání, kulturních akcí a nových příležitostí pro své klienty. Před spuštěním ostrého provozu ještě zbývá dokončit finální úpravy. Do těch se můžete zapojit i vy, a podpořit tak dobrou věc.

Princip sociálního podniku spočívá v tom, že veškeré zisky z podnikání putují zpět do poskytování sociální práce. Tím se roztáčí kolo podpory. To, co lidé investují do Bajkazylu Brno, investuje Bajkazyl dál do práce neziskové organizace. Každá káva nebo pivo, každý navštívený koncert nebo opravené kolo tak má přesah a další smysl.

„Bajkazyl pracuje s myšlenkou oživení a recyklace. Sociální podnik vzniká v prostorách bývalého non-stopu. Pro naši filosofii oživení a nových šancí je to příznačné. Chceme, aby se Dornych díky kavárně s koncertními prostory stal živým a navštěvovaným místem, aby cyklodílna vdechovala život starým kolům. Díky tréninkovým pracovním místům chceme nabídnout klientům Ratolesti Brno pracovní zkušenosti, a dát jim tak lepší budoucnost na trhu práce. Chceme, aby druhé šance existovaly pro všechny - pro lidi, pro kola i pro opuštěná místa,“ tvrdí organizátoři na svém webu.

Bajkazyl nyní běží na zkušební provoz, ale podnik ještě není zcela vybavený. „Spoustu věcí je potřeba ještě opravit - upravit osvětlení, dobudovat zázemí, vybavit kuchyň nebo opatřit pro koncertní sál kvalitní techniku. Rádi bychom si zakoupili vybavení, které máme prozatímně zapůjčeno. Do oprav jsme investovali značnou část našich úspor, ale naše zdroje bohužel nejsou nevyčerpatelné, proto se obracíme na širokou veřejnost s žádostí o pomoc,“ vysvětluje Alena Přikrylová, ředitelka neziskové organizace Ratolest Brno.

Finance pro doladění a úpravu prostor se Bajkazyl snaží získat prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Na stránkách www.hithit.cz/bajkazylbrno jsou pro ty, kteří se rozhodnou pomoci, připraveny vouchery různých hodnot uplatnitelné přímo v sociálním podniku. Za svůj příspěvek si tak může každý vybrat odměnu ve formě poukázek na kávu, pivo, koncerty, náramků či ozdob z cyklistických součástek a mnoho dalšího. Nebo se dokonce stát patronem různých kusů nábytku a vybavení. Kampaň poběží až do 2. září. Pokud se do té doby nepodaří vybrat cílovou částku, přispěvatelé získají svoje příspěvky zpět.

Ratolest Brno je nezisková organizace, která už dvacet let pomáhá dětem, mladým lidem i celým rodinám v nepříznivé situaci. Prostřednictvím sociálních služeb jim poskytuje rovné šance žít kvalitní život a začlenit se do společnosti.

Hlavní novinky