Přejít na hlavní obsah

Studentka ekonomie: Potřebujeme zvýšit právní gramotnost

Markéta Smolková z ekonomicko-správní fakulty vyhrála s prací o lichvě v soutěži České národní banky.

Studentka oboru finance Markéta Smolková vyhrála soutěž ČNB s prací o lichvě. V budoucnu by se ráda věnovala účetnictví a auditům.

Když na konci minulého semestru psala Markéta Smolková povinnou seminární práci, vůbec netušila, že s ní bude zároveň soutěžit u České národní banky. Učitelé na Ekonomicko-správní fakultě MU nejprve zařadili její pojednání o lichvě mezi deset nejlepších prací a hodnotitelé z ČNB ji pak na setkání se ředitelem brněnské pobočky Lubomírem Gerákem vyhlásili za absolutní vítězku.

Markéta studuje čtvrtým rokem obor Finance a specializuje se na účetnictví a audit. „Ráda bych jednou byla auditorkou. Bavilo by mě chodit do firem a kontrolovat, jestli je tam vše v pořádku,“ popisuje Smolková. Při studiu zvládá také práci asistentky na poloviční úvazek ve firmě Honeywell.

V soutěži České národní banky si z nabízených témat nevybrala ani pojišťovnictví, ani investiční společnosti, ale bankovnictví. „Popisovala jsem příčiny vzniku lichvy a navrhovala možné způsoby, jak ji řešit. Také jsem rozebírala právní úpravu lichvy a mezery, které obsahuje,“ upřesňuje studentka.

Sama si přitom uvědomila, že před absolvováním zmíněného předmětu Právo a finance, do kterého práci psala, se v právu příliš neorientovala, a předpokládá, že u zbytku populace to nejspíš bude podobné. Ve své práci proto rovněž navrhla, aby se na školách začala vyučovat jakási minimální právní gramotnost. „Finanční gramotnost už se pomalu na školy dostává, tu právní ale potřebujeme stejně tak,“ dodává Smolková.

Vítězství mezi více než stovkou dalších studentů Masarykovy univerzity není jediným úspěchem, kterým se aktivní studentka může pochlubit. Loni se se svým týmem zúčastnila workshopu jedné z předních auditorských firem a rovněž zvítězila. V následujícím kole soutěže pak měla s kamarády za úkol vyřešit případovou studii pořádání Olympijských her v Kataru a s tím související problémy. Před rokem se zase zapojila do Meziuniverzitní studentské soutěže.

„S dalšími studenty z VUT, Mendelovy a Masarykovy univerzity jsme se snažili na Brno aplikovat koncepci Smart City, tedy chytrého soběstačného města. Pořád v tom pokračujeme, i když už soutěž skončila,“ popisuje Smolková.

Hlavní novinky