Přejít na hlavní obsah

Ke studentskému životu patří kolej. Aspoň na chvíli

S klesajícím počtem studentů se srovnala nabídka a poptávka. Když kolej chcete, dostanete se na ni.

Probdělé noci, marné pokusy o učení se, špunty v uších, ale také čerstvě nabytá svoboda a noví přátelé. To jsou věci, na které absolventi i po letech s nostalgií vzpomínají při zmínce o kolejích. Vy, co se chystáte příští rok bydlet na kolejích, zpozorněte, přihlašování už běží. A pokud ne, máme pro vás pár důvodů, proč byste koleje mohli zvážit.

Jak se dostat na kolej?
Je to celkem snadné, na webu si přímo rezervujete lůžko. Přihlašování k ubytování na akademický rok 2016/17 je právě otevřené, takže pokud už bydlíte na koleji, zažádat si můžete ještě do 24. dubna. Pro ostatní platí termín od 25. dubna do 22. května.

Protože přednost mají ti, kteří už na kolejích jsou, bydlení mají po celou dobu studia prakticky jisté. Pro studenty prvního ročníků je vyhrazeno každý rok minimálně 1 500 lůžek. I ti ostatní ale mají šanci získat ubytování skoro stoprocentní.

„Pořadníky jsme zrušili, protože jak se postupně snižuje počet studentů univerzity, snižuje se i poptávka po ubytování. Dnes už se poptávka a nabídka zcela srovnala a prakticky každý, kdo chce bydlet na kolejích, si může lůžko rezervovat v termínech rezervací. Hned díky tomu vidí, co je k dispozici,“ vysvětluje vedoucí ubytovacího provozu Správy kolejí a menz MU Jana Hradilová.

Názory na kvalitu ubytování se přirozeně různí. Studentka Andrea Bukovská kolej doporučuje zejména pro první rok studia. „Na kolejích jsem strávila dva roky svého studentského života a je to podle mě nejlepší věc, kterou může člověk při nástupu na vysokou udělat. Pozná lidi a rychle se adaptuje na nové prostředí,“ vzpomíná Andrea. „Na koleji vznikají nezapomenutelná přátelství, vysokoškoláci tam žijí jako jedna velká rodina. Velkou nevýhodou ale byl nedostatek soukromí, které jsem pociťovala ve vyšších ročnících, když jsem začala pracovat. Proto jsem z koleje odešla na privát.“Masarykova univerzita poskytuje studentům výběr z několika možností. Jsou to koleje Klácelova, Komárov, Kounicova, Mánesova, náměstí Míru, Tvrdého, Veveří a Vinařská. Vybere si každý podle své chuti a preferencí. K mání jsou různé typy a varianty bydlení a dohromady je pro studenty k dispozici 4 043 lůžek.

Pizza do postele i party na chodbě
Mezi koleje s největší kapacitou a studenty nejvyhledávanější patří KounicovaVinařská. První zmíněná jistě potěší ty, kteří holdují italské kuchyni, ale i kuchařské antitalenty, kteří by připálili i čaj. Univerzitní pizzerii Pizza Nostra mají přímo v suterénu budovy.

Někteří studenti však bydlí na kolejích dlouhodobě. Jedním z nich je i student informatiky Dávid Kosť, který je na Kounicově už čtvrtým rokem ve čtyřlůžkovém pokoji. „Spokojený jsem tak na pět bodů z deseti. Výhoda je nízká cena ubytování 2 000 za měsíc a vzdálenost do centra. Jinak to ale není žádná výhra. Ve čtyřlůžkovém pokoji se navíc nedá trávit moc času,“ líčí student.

Oblíbenou variantou jsou také koleje Vinařská, a to především u studentů ekonomicko-správní fakulty, v jejímž areálu se nachází. Směřují na ně taky zahraniční studenti, takže pokud hledáte multikulturní prostředí a rádi si promrskáte jazyky, je Vinařská ta správná volba.

„Možná to není nejhezčí místo k žití, ale je to nejlepší místo, kde potkat nové lidi. Na chodbách jsme pořádali skvělé party. Každému bych to doporučila,“ vzpomíná na svůj pobyt španělská studentka angličtiny Cristina Nuñez.

Na bydlení na Vinařské je skvělá také tělocvična přímo v areálu, kde se konají i některé lekce povinné tělesné výchovy. Stejně tak je výhodná i blízká univerzitní počítačová studovna, menza a bufet.

Opravy kolejí a zapomenutý Komárov
Studenti z Vinařek se co nevidět mohou těšit na zbrusu nové prostředí. Komplex tamějších budov postupně prochází důkladnou rekonstrukcí, která začala zateplením všech budov a výměnou oken.

„Nyní pokračujeme vnitřními pracemi, jako je rekonstrukce elektrických rozvodů, kanalizace a vody, rekonstrukce bytových jader, odstraňování umakartového obložení ze stěn chodeb či výměna nábytku,“ vyjmenovává vedoucí ubytovacího provozu. Podle Hradilové je v plánu zahájení obnovy nábytku i na koleji bratří Žůrků v Komárově nebo rekonstrukce výtahu na Kounicově.

Které další koleje ještě studenti rádi vyhledávají? Podle Hradilové každý student preferuje něco jiného. Někdo chce bydlet v centru, někdo to chce mít blízko do školy, někdo chce ušetřit, někdo si zase připlatí za lepší bydlení.

„Kromě Vinařské a Kounicové, které jsou blízko fakult, jsou obecně hodně žádané levnější vícelůžkové koleje v centru – Klácelova, Tvrdého a náměstí Míru. Nejmenší zájem je o koleje Komárov. Právě proto se tyto koleje snažíme zatraktivnit a zlepšit komfort bydlení. Letos zde začneme s obnovou nábytku. Je to škoda, že o ně není větší zájem. Je tu klid, spousta sportovního vyžití a přitom do města je to kousek. Třeba do kampusu odsud jede přímý autobus,“ tvrdí vedoucí ubytování.

Hlavní novinky