Přejít na hlavní obsah

Politologové finišují kampaně před fiktivními volbami

Vyhraje Vojtěch Kubát nebo Jan Černý? Rozhodne se už 12. května.

Fiktivní volební kampaň vrcholí v těchto dnech na fakultě sociálních studií. Vedou ji magisterští studenti politologie, kteří se přihlásili do předmětu Volební kampaň v teorii a praxi. Vybrali mezi sebou dva kandidáty, složili volební týmy a snaží se získat hlasy svých kolegů. Volby se uskuteční 12. května.

Formát interaktivního kurzu, který každé jaro rozhýbe život celé fakulty, se letos mírně změnil. „V kurzu je méně studentů, proto jsme se rozhodli snížit počet kandidátů. Místo původních čtyř tak letos proti sobě kandidují jen dva a jde tedy o duel,“ přiblížil vyučující předmětu Miloš Gregor. Studenti v průběhu kurzu nejen připravují a realizují svou kampaň, ale také absolvují semináře s odborníky z praxe.

Prvním z letošních kandidátů je Vojtěch Kubát. Ten se svým týmem zvolil za ústřední motto své kampaně sousloví Nic než pravda. „Vím, že po zvolení nebudu mít moc něco na fakultě změnit. Tuto moc neměli ani mí předchůdci a nebude ji mít ani můj soupeř, proto se snažím odhalovat lži a uvádět je na pravou míru,“ popsal kandidát. Sází také na kontaktní kampaň. „Uspořádali jsme třeba politologický pub kvíz, kterého se zúčastnilo zhruba padesát studentů a vyučujících,“ dodal Kubát, která ještě na 10. května připravuje Politologickou party.

Na kontaktní kampaň sází i druhý kandidát Jan Černý. Ten uspořádal neformální setkání studentů politologie s profesorem Janem Holzerem a výlet lodí po Brněnské přehradě spojený s grilováním. „Volbami ale naše aktivit nekončí,“ uvádí Jan Černý na svém Facebooku. Plánuje totiž založit politologický klub. V uplynulých den uspořádal debatu se senátorem Zdeňkem Škromachem nebo novinářem Jindřichem Šídlem. Na 10. května ještě chystá setkání s předsedou strany Zelených Matějem Stropnickým.

Volby se uskuteční 12. května v Informačním systému MU, oprávněnými voliči budou všichni studenti a vyučující kateder politologie a mezinárodních vztahů a evropských studií. Ve stejný den se ještě uskuteční finálová debata mezi kandidáty v atriu fakulty. „Oba týmy zatím vedou férovou kampaň bez osobních výpadů. Věřím, že kampaně zůstanou korektní až do konce,“ uvedl Gregor.

Hlavní novinky