Přejít na hlavní obsah

Studenti vytvořili experimentální zvukové dílo. Představí ho v kavárně Praha

V rámci předmětu Metody studia audiokultur nahráli kolektivní umělecké dílo založené na slovech, ruchu i klavírní improvizaci.

Vyučující Filip Johánek a studentka Veronika Sellnerová.

Nebývalé umělecké dílo založené na slovech, ruchu, zvukových intervencích nebo klavírní improvizaci vytvořili studenti oboru Teorie interaktivních médií v rámci předmětu Metody studia audiokultur. Půlhodinový zvukový záznam se jmenuje Kdo jsme a snaží se reflektovat otázky spojené s hledáním vlastní identity.

„V rámci předmětu jsme se shodli na tom, že vytvoříme kolektivní umělecké dílo založené na zvuku. Studenti sami si vybrali téma „Kdo jsme“ a každý z nich měl za úkol o sobě nahrát minutový medailonek,“ popisuje vedoucí předmětu Filip Johánek z Filozofické fakulty MU.

Mohla to být slova, nějaká činnost, kterou student dělá, nebo i archivní materiál. „Každý jsme se snažili zachytit zvuky, o kterých si myslíme, že o nás nějakým způsobem vypovídají,“ doplňuje absolventka předmětu Veronika Sellnerová.

„K nahrávkám od studentů jsme pak přidali takzvanou zvukovou intervenci. Ta spočívala v tom, že jsme na Janáčkovo náměstí v Brně rozmístili čtyři velké reproduktory a z nich jsme 24 minut hráli zvuk klavíru. V tu samou dobu jsme na fakultě instalovali do klavíru v jedné učebně malý reproduktor, do něhož jsme při probíhající výuce hráli zase šumy z ulice nahrané dříve na Janáčkově náměstí. A obojí jsme nahráli,“ rozvíjí Johánek.

Zvukové dílo tak ve výsledku tvoří tři samostatně i společně fungující čtyřiadvacetiminutové zvukové stopy dokumentující a zároveň představující čtyřměsíční společnou tvorbu zvukového díla.

Motivace pro tvorbu právě takového díla byla odlišná u vyučujícího a u studentů. „Šlo mi o to ukázat studentům technické záležitosti spojené se zvukem,“ uvádí vyučující předmětu. Vždy podle svých slov také chtěl vést praktický předmět, který by odpovídal jeho zálibě ve zvuku, a zároveň měl možnost předat něco z toho studentům.

Studentku Veroniku Sellnerovou nejvíc bavil proces diskuze a přemýšlení nad tím, co se bude udělat. „Díky tomu, že jsme měli relativně volnou ruku, to bylo zajímavější a nikdo jsme nevěděli, jak to dopadne,“ vysvětluje.

Dílo není v kontextu světové produkce výjimečné, což mu ale neubírá na hodnotě. „Všechno, co se stalo, se stalo už někdy předtím. Někomu, kdo poslouchá třeba rockovou hudbu, to může připadat experimentální nebo alternativní, ale jinak se jedná o formu, která funguje už nějakou dobu,“ přibližuje Johánek.

Inspirace tedy přišla z několika stran, ať už z rozhlasového dokumentu, zkušeností se zvukem z mimoškolního života nebo z tvorby zvukových intervencí Filipa Cenka z FaVU.

Představení v kavárně Praha
Předmět už skončil, celé dílo si však bude možné poslechnout v neděli 5. února v kavárně Praha v Brně na Husově. Johánek totiž v rámci své účasti na kolektivní aktivitě terénních nahrávek, nazývané Skupina, čtyřikrát ročně spolupořádá se svými kolegy poslechové večery.

„Promotér z kavárny Praha byl z předmětu nadšený a navrhl, že bychom jeden z večerů mohli věnovat právě našemu společnému výstupu. Je to taková hezká tečka za půlrokem práce studentů,“ říká Johánek.

Večer v Praze bude mít tři části. V první části půjde o samotný poslech celého záznamu. Druhá část bude věnována diskuzi, kterou mohou vzbudit některé sekvence z díla. Moderovat ji budou zástupci Skupiny a diskutovat studenti předmětu i návštěvníci.

„Ve třetí části chceme pomocí čtyřkanálové distribuce, která spočívá v tom, že do každého reproduktoru pustíte jiný signál, rozprostřít zvuk více do různých kontextů v prostoru. Přičemž na dvou bednách pojede zvuková intervence a na zbylých studentské záznamy na téma „Kdo jsme“. Lidé si tak budou moci zážitek vybrat a poskládat sami,“ zve a uzavírá Johánek. 

Hlavní novinky