Přejít na hlavní obsah

Anketa: Čím vás dovedou studenti v knihovně potěšit a čím podráždit?

Zeptali jsme se několika knihovníků a knihovnic na Muni, co jejich práce obnáší.

(zleva) Hana Sloupenská, Jiří Kratochvíl, Igor Hlaváč a David Humpolík.

I v době odkudkoliv dostupných elektronických zdrojů jsou knihovny místem, kam studenti pravidelně zavítají. Když ne kvůli půjčení knížky, tak aspoň za klidem na učení nebo za zajímavým školením. Zeptali jsme se několika knihovníků a knihovnic, čím je studenti umí potěšit a čím podráždit?

Hana Sloupenská, právnická fakulta
Vždy mě zaručeně dokážou potěšit všichni milí a komunikativní studenti, kterých je u nás na fakultě naštěstí většina. Ti, kteří dokážou ocenit naši práci, umí pozdravit a vědí, že jsme tady pro ně a rádi uděláme maximum, abychom jim vyšli vstříc. Ti, kteří poděkují, ať už osobně, nebo třeba prostřednictvím sociálních sítí, nebo je milé, když se k nám prostě jen donesou dobré ohlasy. Díky dobrým vztahům je pak naše práce radostí. Podráždění občas přichází ve chvílích, kdy studenti nechtějí respektovat pravidla, která jsou pro knihovnu nastavená. Pak dochází k výměně názorů, naštěstí téměř vždy vše končí smířlivou domluvou.

David Humpolík, fakulta sociálních studií
Studenti a studentky v knihovně mě vždy potěší, když přijdou s problémem, se kterým jim umím pomoct a poradit. Není nic lepšího na knihovnické práci než šťastné obličeje těch, pro které tu práci dělám. Zároveň mě, jakožto správce knihovní facebookové stránky, vždycky potěší, když je zaslechnu se bavit o nové službě nebo novince v knihovně, kterou viděli na Facebooku. A co mě umí podráždit? Nejsou to po tisící se opakující dotazy, na to už jsem si zvykl, ale umí mě vytočit návštěvníci knihovny, kteří ruší hlukem, telefonováním nebo smíchem ostatní, kteří se pilně učí.

Igor Hlaváč, filozofická fakulta
Nejvíce mě těší zpětná vazba na drobné inovace, které se snažíme dělat, aby zpříjemnily život v knihovně. Určitě jsem rád i za hojnou účast na kurzech informačního vzdělávání, to pak mám pocit, že děláme něco, co má smysl, a zároveň mě těší, že studenti mají zájem zlepšovat své studijní kompetence. Nejvíce mě zlobí hluk, který občas studenti generují. O to víc si vážím toho, když respektují své okolí a studující kolegy.

Jiří Kratochvíl, knihovna kampusu
Studenti mne ničím nedráždí, naopak mě i kolegy potěší pochvalou naší práce ať v dotazníku, či palcem na Facebooku. Také mě těší, že většina studentů se v KUK chová ohleduplně k jejím návštěvníkům i prostorám, když ostatní neruší hlasitým hovorem nebo neriskují, že vneseným jídlem a pitím ušpiní knihy, stoly či koberce. Rovněž mě těší, že studenti hojně KUK navštěvují a vnímají nás nejen jako prostor pro studium, ale i pro relaxaci mezi přednáškami. V neposlední řadě mě těší, jak se studenti zapojují do veřejně prospěšných aktivit, jako je pořádání zdravotnických akcí či pomoc v uprchlických táborech, a jak se podílejí na výzkumných projektech.

Hlavní novinky