Studovat v zahraničí může každý. Jak na to poradí Keep moving

Od 7. do 9. listopadu máte šanci nechat si ukázat, jak si zařídit studijní výjezd za hranice Česka.

Erasmus není zdaleka jediná možnost jak vycestovat, využít můžete třeba některou ze 70 partnerských univerzit, třeba v USA, Číně nebo Rusku.

Málokterá univerzita v Česku se může pochlubit takovými možnostmi studia v zahraničí jako Masarykova univerzita. Díky stovkám partnerských smluv, které má Muni uzavřené se školami v Evropě i jinde po světě, mohou studenti strávit v zahraničí až dva semestry. V podstatě stačí jen chtít.

„Jestli je něco, na co absolventi univerzit často vzpomínají, jsou to jejich pobyty v zahraničí. Ti, kteří nejedou, toho po studiu zpravidla litují – možnost studovat semestr v zahraničí, získat stipendium, kredity, cennou zkušenost do životopisu a zlepšit si jazyk po studiu jen tak mít nebudou. Je to pak i velká konkurenční výhoda při získávání práce,“ říká Martin Vašek z Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity.

Od úterý 7. do čtvrtku 9. listopadu proto centrum pořádá akci Keep moving, která vysokoškolákům představí možnosti toho, přes jaké stipendijní programy a kam mohou za studiem nebo stáží vyrazit. Třídenní akce startuje v úterý po obědě na jednotlivých fakultách.

Keep moving pak pokračuje ve středu odpoledne v Univerzitním kině Scala. Pokud někdo přemýšlí nad tím, že chce jet na Erasmus, ať už evropský nebo světový, neměl by chybět na informačních přednáškách, které se konají od 15 hodin.

„Kromě Erasmu máme ale i další programy, studovat lze například na 70 partnerských univerzitách třeba v USA, Číně, Kanadě nebo Rusku, a vycestovat se dá i přes ISEP, mezivládní dohody nebo jako freemover. Středeční akci ve Scale pak večer uzavře Mezinárodní festival jídla a TravelSlam,“ vyjmenovává Vašek.

Ve čtvrtek dopoledne se ve Scale koná jarmark spolků a ambasád, díky nimž mohou studenti do světa vycestovat i jinak než přes Muni. „Zástupci Fulbrightovy komise budou mluvit o možnostech studia v USA přes prestižní Fulbrightovo stipendium, lidé z organizace AIESEC zase představí dobrovolnické a pracovní stáže v zahraničí, na programu je taky spousta dalších přednášek a workshopů, třeba jak napsat motivační dopis,“ říká Vašek.

Třídenní akci organizuje Centrum zahraniční spolupráce MU letos už poosmé a každý rok se jí účastní několik stovek studentů.