Přejít na hlavní obsah

Studentští ambasadoři MUNI zviditelňují univerzitu i za hranicemi Moravy

Všech deset fakult Masarykovy univerzity prezentují při svých návštěvách na středních školách studentští ambasadoři.

Ambasadoři seznamují studenty středních škol s možnostmi studia na MU.

Během podzimu 2022 a ledna 2023 zavítali ambasadoři na 49 středních škol v České republice, kde uspořádali 59 prezentací, 27 škol pak navštívili na Slovensku. „Naším hlavním cílem je poskytnout co nejkomplexnější pohled uchazečům o studium na vysoké škole. Ti buď tuší, nebo jsou otevřeni úplně všemu. Podle toho také k prezentaci přistupuji. U každé fakulty vypíchnu základní studijní programy a poté i nějaké perly, které se jen tak někde nevyskytují,“ vysvětluje ambasador Roman Jaroš, student studijního programu Historie na FF MU. Při stopáži 45 minut bývá problém sdělit všechny informace, ale na většině škol dostávají ambasadoři prostor i po dobu dvou vyučovacích hodin. „To máme čas i na menší besedu, v níž je prostor na dotazy studentů,“ doplňuje Roman Jaroš.

Studentští ambasadoři MUNI představují na středních školách všech deset fakult univerzity.

Kolektiv studentských ambasadorů se skládá ze dvou týmů – českého a slovenského, přičemž každý čítá po osmi ambasadorech. Cílem ambasadorů je prezentovat studium na Masarykově univerzitě uchazečům o vysokoškolské studium ve třetím a čtvrtém ročníku středoškolského vzdělávání. Činnost ambasadorů přesahuje hranice regionu, neboť vyrážejí do jižních i středních Čech a výjimkou není ani samotný východ Slovenska.

„Nejzápadnější školou, kde se uskutečnila prezentace, bylo Gymnázium Týn nad Vltavou, nejsevernější lokalitou pak Mladá Boleslav, kde ambasadoři působili hned na dvou školách –na Gymnáziu Josefa Pekaře a Gymnáziu Mladá Boleslav. Nejvýchodněji jsme se ocitli na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardějově, nejjižněji v Bratislavě,“ popisuje ambasador Roman Jaroš.

Samotné prezentace mohou být přizpůsobeny požadavkům škol a zaměřit se na lékařství, pedagogiku, humanitní či přírodní vědy, zároveň jejich podobu ovlivňuje i místo výjezdu. „Liší se prezentace po Brně a mimo Brno a stejně tak na Slovensku. Mimobrněnským zájemcům představujeme studentský život v Brně, aby věděli, že vše není jen o studiu, ale také o seberozvoji při spolkové činnosti, brněnské kultuře jak divadelní, tak kavárenské, gastronomické i večerní. V prezentacích přímo ve škole vidím obrovské plus, protože studenti jsou ve svém přirozeném prostředí otevření a nebojí se klást otázky – a často velice dobré otázky!“ podotýká ambasador Roman Jaroš. A v čem vidí největší devizu v možnosti studovat na MU samotní studenti gymnázií a středních škol? „Všechny nadchne, že jsme otevřená univerzita, že si mohou zapsat předměty podle vlastního zájmu a že i v případě, kdy studují přírodní vědu, ale baví je divadlo, mají možnost se věnovat i jemu,“ vyjmenovává Roman Jaroš.

Na prezentacích nikdy nechybí ani brožury o studiu či magazín Studuj na MUNI.

Prezentace ambasadorů si zároveň pochvalují i střední školy. Přiblížení možností studia na MU prostřednictvím ambasadora na Dni univerzit považuje výchovná poradkyně z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě za jednu z nejoblíbenějších akcí, na kterou se studenti vždy těší. „Prezentace o Masarykově univerzitě otevřela našim žákům oči, jelikož jim byla představena celá univerzita, řada zajímavých studijních programů a také výhody studentského života v Brně,“ vyhodnotil působení ambasadorů kariérový poradce z Gymnázia Moravský Krumlov. Pedagogové a poradci ze středních škol oceňují, že se jejich žáci dozví vše o fungování univerzity – menzou počínaje a zápisem do studia konče. Jako atraktivní vnímají také informace o víceoborových studiích, která jsou možná i mezi fakultami.

 

Hlavní novinky