Přejít na hlavní obsah

Ekologický provoz univerzity z pohledu studentů

„Funguje Masarykova univerzita nebo konkrétně vaše fakulta šetrně k životnímu prostředí?“ Na tuto otázku odpovídali studenti několika fakult MU. Někteří se následně zamysleli i nad možnými změnami k lepšímu.

Tereza.jpg
Tereza (FSS):
Vím pouze o poměrech na FSS. Nechci to zobecňovat na celou univerzitu. Jde se správným směrem v recyklaci odpadů, na více místech po budově jsou vidět koše na plasty. Šla bych ale ještě dál a zavedla například používání recyklovaného papíru na tisk a kopírování.Lukas_ESF.jpg
Lukáš (ESF):
Studenti ESF mohou, pokud chtějí, třídit odpad. Všude po škole jsou vidět příslušné kontejnery. Je ale otázka, jestli se tak děje i v kancelářích. Odpad, který je všem na očích, se třídí, ale je to tak i s tím, co není vidět?


Jana.jpg
Jana (LF):
Na patologické fyziologii používáme při výuce skoro každou hodinu k práci zvířata. Asi je to zbytečně často a umím si představit, že by proti tomu některý ochránce zvířat mohl protestovat. Je to nešetrné.Hanka a Iva (PřF):
Jak to funguje na celé Přírodovědecké fakultě, to nevíme, pohybujeme se jen na ústavu. Nadstandardní šetrnosti jsme si tam nevšimli. Odpad netřídíme, recyklovaný papír nepoužíváme, ale všude zhasínáme. Takže alespoň něco.


Lukas_PrF.jpg
Lukáš (PrF):
O žádné snaze chovat se ekologicky nevím. Odpad netřídíme a alespoň to bych změnil. Také by bylo dobré, kdyby měli studenti přístup k informacím o provozu kanceláří, potom by mohli navrhnout více změn.Hanka.jpg
Hanka (FI):
U nás na fakultě šetříme na světlech. Pamatuji si, že se problém dlouhodobého svícení projednával a že se to řeší úspornými světly. Vrátní také zhasínají, pokud vidí, že se někde svítí zbytečně. Určitě by se ale dalo šetřit i víc. V učebnách používáme klimatizaci a někdy běží zbytečně.Honza.jpg
Honza (FF):
Abych řekl pravdu, nechodím do školy s tím, že bych se rozhlížel a přemýšlel o tom, co se dělá ekologicky a co ne. Když se teď zamyslím, nevybavuji si na žádném místě ani kontejnery na třídění odpadu. Kdybych měl navrhnout změnu, potom bych tolik neplýtval papírem. Při hodinách často dostaneme na cvičnou práci bílý kancelářský papír.


Hlavní novinky