Přejít na hlavní obsah

Brno je výjimečné

Brno je nádherné! Brno je výjimečné! První věty mého eseje o Brně nemohly být jiné. Zamiloval jsem se do Brna před několika lety a je to láska nesmrtelná. Přijel jsem sem na první krátký studentský pobyt a město si hned získalo mou duši. Bylo přesně takové, jaké by mělo být podle mých představ ideální město. Ani příliš velké jako velkoměsto, ve kterých se cítím tak ztracený, unavený, osamělý a cizí. Nebyl to zároveň „div“, ve kterém, když trávím více než jeden víkend, začínám mít depresi a přicházím o životní energii. Mělo svůj šarm, specifika, odlišnost a já to všechno začínal poznávat a mít rád.


Když mi po roce od prvního mého pobytu v Brně naše Vratislavská univerzita nabídla možnost odjet na stáž do České republiky s dotazem, jestli mám zájem o stáž v Praze nebo Brně, neváhal jsem. Během čtyř semestrů se mé zamilování do Brna změnilo v opravdovou zralou lásku. Poznal jsem nejen město, ale i jeho krásné jihomoravské okolí. Našel si svá oblíbená místa, přátele.

Před několika dny jsem se vracel do Brna s určitou obavou. Nebyla to tehdy pouze mladická fascinace? Udělá Brno na mě opět stejně příznivý dojem? Ano. Je to pořád moje město. Už když jsem projížděl podél tabule BRNO, má duše křičela: „Konečně doma, Rafale!“

Rafal Prietzel

Hlavní novinky