Přejít na hlavní obsah

Obrazy pravěku v Mendelově muzeu

AnotacePravek
Návštěvníkům Mendelova muzea v Brně se během prázdnin naskytla nezvyklá šance nahlédnout do pravěku. Umožnila jim to výstava prací Petra Modlitby a začínající malířky Kristýny Pojerové, která vystavovala kresby uhlem zachycující kosterní pozůstatky. Petr Modlitba se zabývá obrazovou interpretací pravěku a vystaveno bylo na dvacet jeho obrazů, které doprovází fyzické ukázky zkamenělin. Jednotlivé olejomalby, kvaše a kresby návštěvníky zavedly mezi dinosaury a byl v nich patrný odkaz na dílo Zdeňka Buriana, které je i inspiračním zdrojem.

„Pro mě je a určitě vždy bude největším vzorem. V podstatě díky němu jsem začal s kreslením a už jako dítě jsem se chtěl stát malířem pravěku. Dodnes žasnu nad jeho jedinečnými rekonstrukcemi pravěkých lidí a tvorů a nad jeho překrásnými ilustracemi.

Existuje ale víc kvalitních malířů tohoto tématu. Také se mi velmi líbí například Burianův „předchůdce“ Američan Knight a z dnešních malířů Angličan Sibbick,“ říká Modlitba a ke svým začátkům dodává: „Vše začalo tím, že mě tehdejší vedoucí pavilonu Anthropos pan Neužil seznámil s vynikajícím antropologem profesorem Jelínkem z Moravského zemského muzea. Ten mi dal první příležitost k namalování několika obrázků pro rozšířené vydání jeho knihy Střecha nad hlavou. Jezdil jsem pak k panu profesorovi 3 roky a on mi dával rady ohledně anatomie a zprostředkoval kontakty na další vědecké pracovníky.“
Ornithocheirus

Modlitbovy obrazy byly společně s pracemi malířů Dungela, Dvorského a již zmiňovaného Zdeňka Buriana vystavovány už ve Franci a v současnosti probíhá výstava v Nizozemsku.

S Masarykovou univerzitou spolupracoval na plakátu k Mezinárodnímu roku planety Země. Šlo o použití několika stávajících obrazových reprodukcí a vytvoření dvou nových pod vedením Martina Ivanova z Přírodovědecké fakulty. Další prací byla malba obrazu „Homotherium moravicum na Stránské skále“, kterou vedl profesor Musil.

Výstava byla pořádána ve spolupráci s brněnskou pobočkou České geologické společnosti a byla součástí Mezinárodního roku planety Země.

Hlavní novinky