Přejít na hlavní obsah

Hradiště svatého Hypolita už není „Popelka“

ImageKdyž se mluví o nejvýznamnějších velkomoravských hradištích na našem území, slyšíme jména Mikulčice, Pohansko a Staré Město u Uherského Hradiště. Díky objevu, který se v létě povedl vyučujícím a studentům z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, se ale mezi „elitu“ plnohodnotně zařadilo i hradiště svatého Hypolita u Znojma, které doposud stálo trošku v pozadí. Archeologové tady odhalili patrně jedno z největších velkomoravských pohřebišť v Česku.

Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma z Katedry historie PedF tvrdí, že na podobný objev čekal se spolupracovníky od zahájení druhé etapy bádání na lokalitě v r. 1986. „Věděli jsme, že zde kromě dříve odhalených hrobů musí být ještě další a to centrální pohřebiště. Ale uvnitř hradiště, rozprostírajícího se na výrazné skalní ostrožně, je pouze slabý půdní kryt a ten nedovoloval ho tady umístit. V loňském roce jsme však v prostoru západního předpolí Hradiště konečně zachytili část hledané nekropole a letos se přesvědčili, že jde o opravdu velký objev,“ má z práce radost Klíma. Místo se nachází vně opevnění, na mírném návrší skloněném k jihovýchodu. Zde podložní skálu pokrývala mocnější návěj spraše, a proto tady byly ideální půdní podmínky pro pohřbívání.

Bohuslav Klíma se se svými studenty od roku 1993 ve Znojmě věnuje především záchrannému výzkumu. Celý prostor Hradiště podléhá stavební uzávěře, takže pokud v něm chce někdo stavět, musí nechat místo nejdřív prozkoumat. Na rozsáhlé pohřebiště mohli pracovníci Masarykovy univerzity narazit již před deseti lety, ale neseriózní stavebník je tehdy podvedl. Základy svého domu nechal vybagrovat bez oznámení zahájení prací. Přesně před rokem však začali zkoumat sousední parcelu a pod budoucími základy a podlahou domu odhalili prvních 28 hrobů. „Nechali jsme odstranit svrchní vrstvu půdy z plochy o výměře asi 25 x 13 metrů a přiznávám, že to, co jsme zachytili, nás velmi příjemně překvapilo. Zarazila nás nebývalá hustota hrobových jam a bohatá výbava hrobů. Téměř u každého pohřbeného jsme objevili milodary. A to byl teprve začátek, na skryté ploše jsme postupně odkryli dalších devadesát šest hrobů,“ popisuje Klíma a dodává, že právě nálezy z hrobů mohou významnou měrou promluvit k chronologii velkomoravské hmotné kultury a posunout poznání o nejstarších národních dějinách.
Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma z Katedry historie PedF tvrdí, že na podobný objev čekal se spolupracovníky od zahájení druhé etapy bádání na lokalitě v r. 1986. Foto: www.znojmo-hradiste.wz.cz
Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma z Katedry historie PedF tvrdí, že na podobný objev čekal se spolupracovníky od zahájení druhé etapy bádání na lokalitě v r. 1986. Foto: www.znojmo-hradiste.wz.cz

Pozůstalí přiložili nebožtíkům na cestu na onen svět typickou velkomoravskou výbavu. V hrobech se našlo velké množství keramiky, vědra, nože, sekery, kopí, ostruhy, přezky, průvlečky i bronzová zlacená kování a nákončí. V hrobech žen a také dětí se často objevovaly vzácné šperky. „Na základě nálezů můžeme jednoznačně říci, že Znojmo-Hradiště se rozhodně vyrovná jiným předním lokalitám. Již od 8. století bylo nejdůležitějším mocenským centrem celé jihozápadní Moravy a části Dolního Rakouska,“ tvrdí Klíma.
Přitom nescházelo mnoho, aby se zde úplně přestalo bádat. Kroky archeologů z Pedagogické fakulty sem směřovaly už koncem 40. let minulého století. Právě zde totiž terénní archeologie na MU pod vedením profesora Františka Kalouska začínala. Ten však v roce 1954 přešel na Filozofickou fakultu a ve Znojmě se bádat přestalo. „Snažíme se proto navázat na starou tradici a také dohánět handicap, který vznikl opuštěním lokality koncem padesátých let, v době obrovského rozvoje slovanské archeologie,“ líčí vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma.

Na Hradiště se málem zapomnělo. Zatímco Mikulčice nebo Staré Město vydávaly svoje největší poklady a směřovala sem proto i finanční podpora, ve Znojmě se nic nedělo a došlo tam k velkým škodám. „Vznikl tak dojem, že Velká Morava měla pouze tři hlavní centra – Mikulčice, Pohansko a Staré Město, která se tak dostala i do učebnic dějepisu. Znojmo hrálo spíš roli Popelky,“ přirovnává pozici místa Klíma. Ta se začala měnit v roce 1993, kdy Pedagogická fakulta dostala dekret ministerstva kultury pro provádění samostatných archeologických výzkumů.
Studenti PdF pracovali nejen na vykopávkách, ale i na obnově zchátralých stájí, v nichž má být umístěna archeologicko-historická expozice o historii hradiště. Foto: www.znojmo-hradiste.wz.cz
Studenti PdF pracovali nejen na vykopávkách, ale i na obnově zchátralých stájí, v nichž má být umístěna archeologicko-historická expozice o historii hradiště. Foto: www.znojmo-hradiste.wz.cz

Její studenti už tady objevili část menšího, ale mladšími hroby porušeného velkomoravského pohřebiště, situovaného do středu vnitřního hradiska ke kostelu sv. Hypolita. Jeho dnešní barokní stavba překrývá velkomoravskou rotundu. Objevili také velmi skromné pozůstatky další církevní stavby z 9. století. U ní však někteří badatelé její interpretaci pro málo průkazné a hojnější stopy nedůvěřují. Výjimečnost hradiště svatého Hypolita mu paradoxně u některých odborníků škodí. „Místo pořád žilo, ale nachází se na skalnaté ostrožně se slabou vrstvou hlíny. Nálezové situace jsou velmi často vzájemně poškozeny a nálezy z různých období mohou být smíchané dohromady. Orientovat se ve zdejším terénu a správně interpretovat zjištěné skutečnosti je pro archeologa nesmírně složité,“ vysvětluje Klíma, proč jsou někteří jeho kolegové zdrženliví a nepřikládají některým objevům takový význam, jaký by si podle něj zasloužily.

Nic to však nemění na tom, že by studenti a učitelé z Pedagogické fakulty chtěli dostat znojemské hradiště víc do povědomí veřejnosti. Proto v této chvíli usilují o zřízení pracoviště Archeologického výzkumu a prožitkové výuky dějepisu, které by lokalitu víc přiblížilo hlavně mládeži.Využít k tomu chtějí i objekt bývalých stájí, který v posledních čtyřech letech zrekonstruovali a zachránili před jistým zánikem. Právě zde by chtěli zřídit archeologicko-historickou expozici.

Hlavní novinky