Přejít na hlavní obsah
Andrej Kiska a Mikuláš Bek po udělení medaile.

Prezident Kiska převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity

Ocenění se uděluje nejvýznamnějším představitelům veřejného života za jejich zásluhy o demokracii a lidstvo.

U příležitosti oslav 100. výročí svého založení udělila dnes Masarykova univerzita Velkou zlatou medaili slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi. Nejvyšší univerzitní ocenění předal prezidentovi rektor Mikuláš Bek v aule na právnické fakultě.

„Andreji Kiskovi patří naše uznání za to, že v prezidentském úřadě dokázal balancovat pokoru vůči státnické roli s civilní lidskostí. Dokázal projevit, například ve věci uprchlické krize, elementární altruismus i tam, kde středoevropský politický mainstream populisticky propadl primitivnímu sobectví. Pozorovatel z moravského břehu řeky Moravy je vděčný za to, že ve svém pojetí výkonu prezidentské funkce nepodlehl ani šedivému úřednictví, ale ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů,“ uvedl ve svém projevu rektor Mikuláš Bek.

Prezident Kiska vyzdvihl postavení Masarykovy univerzity. „Za pět let svého působení v úřadě jsem měl mnohokrát možnost se s Masarykovou univerzitou setkat. Když se na Slovensku potkávám s mladými lidi na středních školách a ptám se jich, co by chtěli dělat, často říkají, že studovat na Masarykově univerzitě. Vždy podporuji mladé lidi, aby šli studovat do zahraničí a třeba na kraj světa, ale zároveň zdůrazňuji, aby se na nezapomněli vrátit. Vzdělané lidi na Slovensku i v České republice potřebujeme,“ uvedl.

Projev prezidenta Andreje Kisky v aule na právnické fakultě.

Následně ve svém projevu vyzval všechny, kteří zastávají hodnoty demokracie a svobody, aby nečekali, že je někdo vybojuje za ně, ale sami se zasadili o jejich prosazování. „Musíme být ostražití. To, co demokracie buduje roky, si zlo a totalita vezme přes noc,“ uvedl Kiska a varoval před rasisty, extremisty a populisty, kteří zneužívají lidského strachu pro získání moci.

„Jsem proto rád, že tu dnes můžu stát na půdě univerzity, jejíž hodnoty odkazující k našemu prvnímu prezidentovi Masarykovi a její soustavná práce dávají záruku, že řady těch, kteří budou dbát o svobodu a demokracii, se budou dále rozrůstat,“ řekl prezident na závěr svého projevu. Celé jeho znění najdete na webu prezident.sk.

Po předání medaile se Andrej Kiska zapsal do univerzitní pamětní knihy a přesunul se na přednášku a debatu se studenty v aule na Fakultě sociálních studií MU. Reportáž z ní si přečtěte zde: Kiska: Zlo někdy začíná pouhým slovem, je třeba se mu postavit.

Celý projev Mikuláše Beka i Andreje Kisky ve videozáznamu

Slavnostní obřad udělení Velké zlaté medaile MU

Sledujte živý přenos ze Slavnostního obřadu udělení Velké zlaté medaile MU prezidentovi Slovenska Andreji Kiskovi v aule na právnické fakultě.

Zveřejnil(a) Masarykova univerzita dne Úterý 29. ledna 2019

Hlavní novinky