Přejít na hlavní obsah

Pedel rekordman je už čtyřicet let u absolventských promocí

Víc než čtyřicet let působí Jaroslav Gregr jako rektorský pedel. Za jeho asistence odpromovalo na MUNI přes sto tisíc absolventů.

Rektorské žezlo, které Jaroslav Gregr drží, je dlouhé 125 centimetrů, váží 1,3 kilogramu a je duté. Je v něm zatavená listina, která připomíná dokončení první sady insignií v roce 1938.

V každé školní třídě visí portrét prezidenta a téměř v každé domácnosti absolventů Masarykovy univerzity se zase najde fotografie Jaroslava Gregra. Už jedenačtyřicátý rok totiž působí jako rektorský pedel a za jeho asistence odpromovalo na univerzitě přes sto tisíc absolventů.

Jako pedel doprovází Jaroslav Gregr rektory univerzity i významné návštěvy při promocích a jiných slavnostních událostech. Ve funkci rektorského pedela začal působit v červenci roku 1978 a jeho výdrž mu přinesla i zápis do České knihy rekordů.

K práci se dostal náhodou, když ho coby laboratorního technika na lékařské fakultě požádali, aby dělal fakultního pedela. Na promocích si ho ale všimli lidé z rektorátu, a protože tehdy chyběl pedel i tam, zeptali se ho, jestli by nechtěl přejít k nim.

„Když mě oslovili na lékařské fakultě, ani jsem nevěděl, co to pedel je, a během čtrnácti dnů jsem se stal rovnou rektorským a během měsíce pak odpromoval nejen lékařskou, ale i zbylé, tehdy ještě jen čtyři, fakulty,“ vzpomíná na začátky své kariéry Gregr.

Jeho práce spočívá v tom, že při slavnostních událostech provází rektora s jeho žezlem a také se stará o insignie univerzity, za které má i hmotnou zodpovědnost. Z účinkování na veřejnosti strach neměl, hrával v dechovém orchestru. Jediné, co mu dělalo problém, bylo, že zpočátku neznal dobře strukturu univerzity a musel si zvyknout na přechod z výrobní firmy na akademickou půdu. Na lékařskou fakultu totiž přišel z podniku, kde pracoval na výrobě elektronových mikroskopů.

„Pedelování jsem se nebál a na lékařské fakultě mi dovolili zastávat tuto funkci pro rektorát. Musel jsem si ale vždycky nahradit zameškané hodiny v laboratoři,“ podotkl s tím, že to měl navíc a jako neplacenou funkci. Práce na fakultě ale měla své výhody. Když potřeboval převést taláry a žezla, využíval k tomu sanitku.

Nezdá se to, ale práce má opravdu hodně. „Slavnostních akcí je zhruba deset do roka a pak jsou tu magisterské a doktorské promoce, které mohou na jedné fakultě běžet i dva tři dny s tím, že promuje pět či šest skupin studentů. A to znamená být celý den na nohou a hodinu až hodinu a půl třímat rektorské žezlo, které má 1,3 kila,“ přibližuje Gregr události, na kterých ho mohou vidět nejen studenti, ale i jejich rodiny a další lidé.

Za dobu svého působení zažil už sedm rektorů a doufá, že mu zdraví dovolí v roce 2019 přivést do funkce ještě osmého. „Pak už ale opravdu skončím, je to pro mě namáhavé,“ říká s úsměvem Gregr, kterému bude letos osmdesát a v důchodu je už 14 let.

Kromě rektorů doprovázel také celou řadu významných osobností, mimo jiné sedm zahraničních prezidentů, nositele Nobelovy ceny, Václava Havla, vnučky Tomáše Garrigua Masaryka nebo třeba britskou královnu Alžbětu II. „Uvádět opravdovou královnu do zasedací síně Ústavního soudu a stát na dotek od ní, to byl pro kluka z dědiny veliký zážitek. Ale pro mě je každá akce svátkem, nedělám to pro sebe, ale pro slavnostní náladu těch akcí a jejich účastníků.“

Hlavní novinky