Přejít na hlavní obsah

Univerzita spolupracuje se Seznamem. Společně rozšiřují mapy pro nevidomé

Odborníci ze střediska Teiresiás společně s technologickou firmou přišli na to, jak z webových map udělat mapy čitelné hmatem.

Mapa čitelná hmatem.

O zpřístupnění důležité části života nevidomým se společně starají Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás Masarykovy univerzity a Seznam.cz. V projektu, kam kromě nich patří ještě Středisko Elsa z pražské ČVUT, společně vymysleli, jak pro nevidomé vytvořit lehce dostupné hmatem vnímatelné mapy. Do nedávna se totiž dělaly složitě ručně a šlo spíš o umělecké dílo než o praktickou pomůcku.

Technologická společnost Seznam.cz už léta spolupracuje právě s ČVUT na zpřístupňování všech svých služeb lidem s omezeným viděním nebo úplně nevidomým. „Když se před lety dostali k mapám, vyhodnotili to nejdřív tak, že internetové mapy se budou přece jen přetvářet složitě a chtěli je přeskočit. Kolega z ČVUT Radek Seifert byl ale neodbytný, pořád říkal, že to nějak musí jít udělat. Oslovil tedy i nás a společně jsme vymysleli potřebný algoritmus,“ popisuje Petr Červenka, který pracuje v knihovním a vydavatelském oddělení univerzitního střediska Teiresiás.

Hmatovou grafikou pro nevidomé se zabývá v podstatě celou svoji profesní kariéru. Když se k tomu přidaly právě zkušenosti Radka Seiferta, který postupem života ztratil zrak, a technické možnosti Seznamem, nakonec se přece jen ukázalo, že mapy pro nevidomé udělat půjdou. Všichni společně totiž přišli na algoritmus, díky kterému je možné jednoduše přetvořit data z webových map tak, že z nich vznikne podklad pro mapu čitelnou hmatem. „Od začátku nám přišlo důležité, aby bylo pro tvorbu možné využít mikrokapsulový papír. Tuto technologii má totiž většina zařízení, která nevidomým pomáhají,“ vysvětluje Červenka.

Jak to funguje

Uživatel si na webu Mapy.cz vybere z nabídky odkaz na haptické mapy a v nich konkrétní místo, které chce mít na té své. Potom si vybrané listy sám doma nebo ve středisku Teiresiás v Brně nebo v pražské Else vytiskne na mikrokapsulový papír. V této podobě je to opravdu jen list papíru, který nevidomému ještě k ničemu není. Je to zkrátka jen černobílá mapa na tlustém papíru. Aby tisk vystoupil a stal se hmatem čitelným, musí se nechat projít speciálním zařízením, které se o to postará pomocí infračerveného záření. Takové zařízení mají právě ve středisku Teiresiás nebo Elsa ale i v dalších institucích. Podrobnosti k tvorbě mapy lze najít i v manuálu Seznamu.

Pražské i brněnské centrum začaly možnost vytvoření dostupných haptických map nabízet už v roce 2014. Jen v brněnském středisku jich od té doby vytiskli několik desítek kusů. Letos svoji nabídku ale výrazně rozšířili, protože teď už mají díky spolupráci se Seznamem datové podklady pro celou Evropy. Haptické mapy tak pokrývají už přes 17 milionů kilometrů čtverečních. V celé Evropě a částečně i v jejím blízkém okolí si nevidomí mohou v Braillově písmu zobrazit více než půl milionu měst a obcí.

„Celkově máme teď v Braillově písmu popsáno 14 milionů ulic,“ uvedl Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz. Projekt se navíc postupně rozšiřuje i na další kontinenty. „Vykreslovat je možné i další světadíly. Řešíme ale přepis názvů měst ve státech, kde se nepoužívá latinka, což je časově náročný a ambiciózní proces. Jde ale rozhodně o práci, která má smysl,“ dodal Jeřábek.

O velkém smyslu mluví i Petr Červenka. Ne však jen v souvislosti s vytvořením map jako takových, ale i s tím, jaké možnosti poznání se jejich existencí nevidomým otvírá.

Hlavní novinky