Přejít na hlavní obsah

Rektoři a děkani vyzývají Brno: Zlepšete podmínky pro cyklisty

Svou výzvu předají v pondělí 20. května primátorce Markétě Vaňkové a zvou k tomu všechny brněnské cyklisty.

Výzvu představitelů vysokých škol, která má upozornit na neuspokojivé podmínky pro lidi jezdící v Brně na kole, předají v pondělí 20. května v 17 hodin reprezentanti univerzit brněnské primátorce Markétě Vaňkové před radnicí na Dominikánském náměstí.  Výzva má přimět politickou reprezentaci, aby zajistila bezpečnější a komfortnější podmínky pro ježdění na kole v ulicích Brna. Připojit se může každý, kdo s jejich apelem sympatizuje.

Podle textu, pod nímž jsou podepsáni rektor a všech devět děkanů Masarykovy univerzity, rektorka Mendelovy univerzity a rektor Veterinární a farmaceutické univerzity, je cyklistika důležitou součástí kvalitního života ve městě.

„Aby mohlo město Brno obstát v konkurenci podobných univerzitních evropských měst, je nezbytné, aby se zásadním způsobem změnila politika města vůči cyklistické dopravě. Proto žádáme, aby byla problematiky cyklistické dopravy ve městě jednou z priorit ve strategii rozvoje města a tato skutečnost byla doložena vyčleněním adekvátních finančních prostředků,“ píše se v textu.

Hlavním iniciátorem výzvy je děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec. „Podmínky pro cyklistickou dopravu v našem městě jsou žalostné, přitom je zřejmé, že kapacita veřejné a automobilové dopravy již dosáhla svého maxima. Vítám zájem paní primátorky a dalších představitelů města Brna se této oblasti intenzivně věnovat, inspirací nám mohou být mnohá evropská města,“ uvedl Němec.

Hlavním iniciátorem výzvy je děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec.

On a jeho kolegové argumentují tím, že jde o oblíbenou formu dopravy mezi studenty, kteří se starají o dynamiku života ve městě, a jako na běžnou formu dopravy jsou na ni zvyklí i studenti, kteří do Brna přicházejí ze zahraničí. Cyklistika je navíc ekologicky šetrnou formou dopravy, která má příznivý dopad na kvalitu ovzduší ve městě.

Ve výzvě žádají mimo jiné otevření nových tras nebo lepší zabezpečení těch stávajících a také zavedení obousměrných cyklopruhů. Kromě toho apelují, aby se cyklistika přestala vnímat jako čistě rekreační aktivita, ale jako regulérní forma dopravy po městě, do školy či do zaměstnání.

Hlavní novinky