Přejít na hlavní obsah

Darujte krev s Masarykovou univerzitou. Ke 100. výročí chce získat 100 litrů

Registrovat se k odběrům můžete v termínech od 23. října a do 14. listopadu na webu darujkrev.muni.cz.

Každý ji potřebuje a neobejde se bez ní moderní medicína, přesto je krve často nedostatek. Podpořit pravidelné dárcovství této vzácné tekutiny je cílem akce 100 litrů krve DÍKY MUNI. Zapojit se do ní mohou studenti, zaměstnanci, akademici, absolventi i nejširší veřejnost, tedy všichni ti, kteří chtějí pomoci jménem Masarykovy univerzity.

Akce připomínající letošní stoleté výročí založení Masarykovy univerzity a Lékařské fakulty MU má za cíl osvětu a propagaci dárcovství krve a také symbolickou podporu univerzitě. „Chceme vlít univerzitě novou krev pro dalších 100 let existence, ale především doufáme, že pro tuto dobrou věc nadchneme spoustu lidí a spustíme lavinu pravidelného dárcovství. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak cenná krev je a že se bez ní moderní medicína neobejde,“ uvedla jedna z iniciátorek akce, studentka lékařské fakulty Natália Antalová, která dárcovské akce organizuje už několik let.

Začínala před čtyřmi lety s akcí „Buď jak lev a daruj krev“ zaštítěnou studentskou organizací IFMSA CZ. „Na praxích v nemocnici jsem často slyšela, že bývá nedostatek některých krevních skupin, protože je málo dárců. Řekla jsem si, že zrovna studenti lékařské fakulty by měli jít v tomto případě příkladem a pravidelně darovat krev. Ukázalo se, že společné akce pomáhají lidi víc motivovat, v prvním roce jsme měli v rámci této akce asi třicet dárců a předloni jich už bylo na 160,“ přiblížila zkušenosti s podporou dárcovství Antalová.

Daří se jí angažovat například i kolegy z Akademického senátu MU. „Začal jsem o tom uvažovat, když jsme se na jednom z jarních zasedání bavili o tom, že bychom šli darovat krev hromadně jako senátoři a projekt 100 litrů krve se mi velmi líbí,“ uvedl doktorand Stanislav Hasil, který studuje historii na Filozofické fakultě MU. Do darování pro MUNI se chce určitě zapojit, je proto tváří jednoho z motivačních videí a propaguje projekt i mezi kolegy na filozofické fakultě.

Všichni, kteří se chtějí do akce „100 litrů krve DÍKY MUNI“ zapojit, se mohou zaregistrovat k odběru přes formulář na webové stránce akce darujkrev.muni.cz v termínech od 23. října a do 14. listopadu. Pokud někomu uvedené termíny nevyhovují, je možné se v tomto období nahlásit kdykoliv jindy v odběrových časech Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno. Darovat je navíc nově možné i v Krevní bance Fakultní nemocnice u svaté Anny. Místo si vyberete při registraci.

Jak probíhá darování krve

Natálie Nádeníčková z Přírodovědecké fakulty MU pravidelně daruje krev už od svých 18 let a chodí dvakrát až třikrát ročně. „Motivovala mě k tomu přednáška o dárcovství, kterou jsme měli na gymnáziu. Krev totiž nejde ničím nahradit a člověk nikdy neví, kdy ji bude sám potřebovat. Navíc se z ní vyrábí i řada léků,“ zdůraznila, proč je pravidelné dárcovství důležité. Nemusí se ani bát, že by po pár měsících zapomněla, dle její zkušenosti posílají transfuzní oddělení upozornění, že už dárce může znovu darovat. „Jen si teď, když už jsem zaměstnaná, musím termíny lépe plánovat. V den, kdy darujete krev, máte totiž nárok na volný den kvůli regeneraci. Přece jen přijdete o půl litru krve, a to je poznat,“ podotkla s tím, že trocha únavy za pomoc jiným lidem určitě stojí.

Dárcovství však má určité podmínky. Krev mohou darovat všichni lidé, kteří dosáhli plnoletosti, váží alespoň 50 kg, jsou aktuálně zdraví a netrpí závažnou chronickou nemocí. Bližší informace zájemci najdou na webu fnbrno.cz/darce.

Pokud jde o prvodárce, nemusí si dopředu nic speciálního zjišťovat, stačí přijít a na základě vyšetření před odběrem zjistit, zda se mohou stát dárci. Krve se odebírá 450 mililitrů, což zabere asi pět až deset minut.

K čemu je krev potřeba

Z krve se využívají její jednotlivé složky, které mají různě dlouhou životnost. „Největší využití má darovaná krev či její složky na Interní hematologická a onkologické klinice FN Brno a LF MU, kterou následuje Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Ortopedická klinika. Přípravky ale dodáváme i dalším nemocnicím v Brně a součástí našeho oddělení je také detašované pracoviště v Třebíči,“ uvedla primářka transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová

„V nemocnici pravidelně operujeme dětské i dospělé pacienty s těmi nejzávažnějšími chirurgickými a ortopedickými stavy. Bez zajištění dostatečného množství krve bychom nemohli realizovat náročné operační výkony, které pravidelně vyžadují doplnění krevních ztrát během operace i následně po ní. Bez pomoci dárců krve bychom těmto pacientům nemohli nabídnout naši pomoc v situacích, které je i často ohrožují na životě,“ řekl přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty MU a statutární zástupce děkana Martin Repko.

Transfuzní a tkáňové oddělení samo vyvíjí velkou aktivitu, aby získalo nové dárce, a cílí mimo jiné i na cizince žijící v Brně. Podle Lejdarové nikdy nenastala kritická situace, kdy by chyběly potřebné přípravky. Pokud totiž klesnou zásoby určité krevní skupiny, vyzve oddělení pravidelné dárce formou SMS či prostřednictvím sociálních sítí a propad rychle dorovná. „Máme zájem o dárce jakékoli krevní skupiny, nevybíráme si. Tradičně jsou samozřejmě velmi žádaní dárci krevní skupiny 0-, kterou lze využít jako univerzální v urgentních situacích. To ale neznamená, že o jiné stojíme méně,“ zdůraznila primářka a doplnila, že kromě takzvaně plné krve odebírá transfuzní oddělení i plazmu, krevní destičky nebo kostní dřeň.

Podívejte se na první video-výzvu

Hlavní novinky