Přejít na hlavní obsah

Dan Bárta představil na FSS encyklopedii o vážkách

Image Nehrál ani nezpíval. A dokonce se obešel i bez mikrofonu. Jeden z nejuznávanějších českých zpěváků v prosinci na Fakultě sociálních studií představil svoji úplně jinou vášeň. Stal se jedním ze spoluautorů publikace Vážky České republiky. S tou seznámil studenty i další muž z týmu tvůrců, Aleš Dolný, jenž na fakultě vyučuje ekologii krajiny.

Akce se uskutečnila pod patronací katedry environmentálních studií. „I když jsme fakulta sociálních studií, naše katedra se je snaží propojovat s přírodními vědami. Tak vznikl nápad uvést zde tuto novou knihu,“ uvedl vedoucí katedry Zbyněk Ulčák. A proč se obsáhlá publikace věnuje vážkám a ne nějakému populárnějšímu druhu hmyzu, jako jsou třeba motýli? „Vážky hrají dominantní roli z hlediska ochranářské praxe ve vztahu k vodním biotopům, mají mimořádný bioindikační význam, unikátní biologii a ekologii a neobyčejně dlouhou historii. Na Zemi žijí už asi 320 milionů let. A kromě toho jsou prostě krásné,“ vysvětlil hlavní editor publikace Aleš Dolný.

Za kolektiv autorů vystoupili pedagog Aleš Dolný a zpěvák Dan Bárta. Foto: Martin Kopáček.
Za kolektiv autorů vystoupili pedagog Aleš Dolný a zpěvák Dan Bárta. Foto: Martin Kopáček.

Autoři si původně pohrávali s myšlenkou na dílo daleko obsáhlejší. „Asi před osmi lety nás přepadl takový záchvat a řekli jsme si, že vytvoříme knihu Vážky Evropy. Podle toho, na co stačíme, jsme však oblast zájmu zredukovali až na Slezsko. Ale ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a Českým svazem ochránců přírody se podařilo vytvořit knihu Vážky České republiky,“ přiblížil tvorbu díla s úsměvem její grafický editor a fotograf Dan Bárta.

Hlavní novinky