Přejít na hlavní obsah

Studenti MU dostali medaili ministerstva školství

Za dobrovolnickou práci udělilo ministerstvo školství všem studentům Masarykovy univerzity medaili, cenu ministra navíc získali dva studenti MU. 

Studentka Veronika Podolská získala cenu ministra školství za pomoc v rodném Rychnově nad Kněžnou.

Ceny ministra školství pro vynikající studenty a absolventy a medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR mají své držitele.

Medaili obdrželi studenti Masarykovy univerzity, kteří formou dobrovolnictví a dalších činností aktivně pomáhali během pandemie, a to nad rámec svých studijních povinností. Medaile je oceněním práce všech budoucích zdravotníků, pedagogů, právníků, ekonomů, vědců a dalších, kteří se po výzvě rektora Martina Bareše zapojili pod aktivitou MUNI POMÁHÁ do dobrovolnické činnosti.

„Masarykova univerzita svojí neustálou pomocí ukázala a stále ukazuje, že je ve veřejném prostoru aktivní, a že v časech krize umí pomoci. Tuto medaili si pomyslně zaslouží všichni studenti zapojení do pomoci druhým. Jsem na ně jako rektor univerzity nesmírně hrdý,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

V kategorii za mimořádné činy studentů bylo letos uděleno hned deset ocenění. Ministr tak poukázal na práci studentů či absolventů vysokých škol, kteří formou dobrovolnictví a dalších činností aktivně pomáhali během pandemie nemoci COVID-19. Z Masarykovy univerzity získali cenu studentka Veronika Podolská a pedagog a postgraduální student Jiří Byčkov.

Veronika Podolská, která studuje Filozofickou a Ekonomicko-správní fakultu MU, organizovala od počátku nouzového stavu zajištění ochranných pomůcek a dezinfekčního materiálu ve svém rodném městě Rychnově nad Kněžnou. Ke spolupráci vyhledala 30 švadlen, které našily roušky. Společně s dalšími spolupracovníky zajišťovali jejich distribuci do celého okresu. „Byla jsem v šoku,“ reagovala na ocenění Veronika, kterou nenapadlo, že by její činnost mohla být takto oceněna. „Hned na začátku epidemie jsem věděla, že spousta lidí potřebuje pomoc, a tak jsem zkusila šít roušky. No a moc mi to nešlo, spíš vůbec. Rozhodla jsem se proto využít jiné své silné stránky - organizační a začala oslovovat šikovné přátele z mého okolí. Postupně se z nás všech stal skvělý tým, který dokázal rozvést několik tisíc roušek,“ vzpomíná na jarní období loňského roku studentka.

Za podporu všech přátel a rodiny je velice vděčná a všem poslala poděkování. „Bez nich bych to sama nedokázala. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a do života mi to dalo, že soudržnost a spolupráce jsou v těžkých časech to nejdůležitější a že se člověk opravdu nemusí bát říci si o pomoc, když ji potřebuje.“

Druhý oceněný, Jiří Byčkov z Filozofické fakulty MU zareagoval na prosbu o pomoc ostravského Alzheimerova centra. Ve svém volném čase tam působil v době koronavirové pandemie jako krizový intervent, pečovatel a psychoterapeut. Dostal se tak v první linii do bezprostředního kontaktu s nemocnými a jak sám v rozhovoru pro MUNI POMÁHÁ uvedl, byla to cenná zkušenost, ale zároveň vyčerpávající a deprimující práce.

Hlavní novinky