Přejít na hlavní obsah

Bohdan Pomahač: Medicína v Česku je na vysoké úrovni

Simulační centrum Lékařské fakulty MU obdivoval při své návštěvě Brna světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač. Za svou přednášku sklidil potlesk zaplněné auly v univerzitním kampusu.

Děkan LF MU Martin Repko a Bohdan Pomahač při prohlídce SIMU.

Letos padesátiletý rodák z Ostravy zavítal do Brna u příležitosti II. kongresu plastických chirurgů visegrádské skupiny. „Profesor Pomahač je špičkou v oboru plastické chirurgie. Velmi si proto vážíme toho, že přijal pozvání přednášet na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Jeho klinická a vědecká práce v oblasti transplantační chirurgie přesahuje do celé řady oborů, proto jsou jeho zkušenosti inspirativní pro široké publikum, kolegy lékaře i naše studenty a akademické pracovníky,“ řekl děkan LF MU Martin Repko.

Profesor Pomahač při své návštěvě ještě před přednáškou nahlédl do nově otevřeného simulačního centra, které slouží jako cvičná nemocnice pro výuku budoucích lékařů a zdravotníků. „Velmi mě těší, že se v Brně podařilo vybudovat centrum simulační medicíny, které snese srovnání nejen v rámci evropského, ale i světového formátu. Je to opravdu unikátní a fantastická pomůcka výuky, ať už pro mediky, tak pro mladé lékaře a specialisty,“ uvedl Pomahač.

Profesor Bohdan Pomahač si prohlédl SIMU.

Obdivoval jak urgentní příjem cvičné nemocnice, tak i operační sály a další výukové prostory. „V Americe máme v nemocnici také simulační centrum, ale je menší a není tak integrované do všech částí péče o pacienta. Je to spíš jedna místnost, kam lidi přijdou a zase odejdou, tady je to víc reálné a má to víc složek, než jsme v Americe zvyklí,“ srovnával profesor Pomahač podmínky pro výuku mediků v tuzemsku a za oceánem.

Na jednom z operačních sálů Simulačního centra LF MU ho svým precizním propracováním překvapila figurína staršího pacienta, která podle plastického chirurga vypadala jako živá. „A hlavu už má zakloněnou tak, že je připravený na intubaci,“ poznamenal plastický chirurg.

Podle něj je v Česku medicína na velmi vysoké úrovni a pacientům se dostává kvalitní péče, která je zároveň i snadno dostupná. „Ve Spojených státech totiž lidé nejdou k lékaři, protože to je pro ně drahé, i když mají dobrou zdravotní pojistku. Za kvalitní péči v USA jsou vyžadovány příplatky a stále se tam najdou lidé, kteří pojištění vůbec nemají. Takže dostupnost kvalitní lékařské péče je v České republice obrovská výhoda a myslím si, že to někteří lidé nedoceňují,“ uvedl Bohdan Pomahač.

Profesor Pomahač při přednášce Do posledního stehu.

V přednášce pro studenty i širokou odbornou veřejnost, nazvané "Do posledního stehu", poté shrnul začátky své klinické praxe a popsal také průběh úplné transplantace obličeje, kterou se svým týmem provedl v roce 2011 jako první ve Spojených státech amerických. Po přednášce, za kterou mu zaplněná aula aplaudovala vestoje, pak ještě odpovídal na dotazy přítomných lékařů.

Bohdan Pomahač je absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Po skončení studia absolvoval postgraduální studium v Bostonu, kde nastoupil jako lékař ve fakultní nemocnici Brigham and Women's Hospital. Roku 2017 byl jmenován profesorem chirurgie na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Od letošního roku vede Středisko plastické a rekonstrukční chirurgie při Lékařské fakultě prestižní Yaleovy univerzity.

OP VVV

Hlavní novinky