Přejít na hlavní obsah

Ruská invaze na Ukrajinu očima expertů z FSS

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se ve středu konala debata pedagogů a studentů věnující se aktuální situaci na Ukrajině.

V atriu FSS se uskutečnila debata k současné situaci na Ukrajině.

Probíhající válečný konflikt vyvolává spoustu otázek, na které v průběhu diskuse reagovali Jan Holzer a Miroslav Mareš z katedry politologie a Petra Kuchyňková a Vladan Hodulák z katedry mezinárodních vztahů. 

Studenty a ostatní návštěvníky přivítal ve zcela zaplněném atriu děkan FSS Stanislav Balík. „Jsem moc rád, že se dnes na naší fakultě koná debata na tak aktuální a závažné téma. Já sám jsem se svými kolegy před lety přednášel v Charkově. Tehdy jsem tam říkal, že kdyby mně někdo před cestou zavázal oči, vysadil až tam a neviděl bych nápisy v azbuce, v ničem bych nepoznal, že nejsem v nějakém západním městě. Tak stejná je to společnost, a tak stejné je to prostředí. Mnoho z těch, kterým jsme tam přednášeli, a kteří chtěli vědět něco o svobodě a demokracii, dnes právě tyto hodnoty brání se zbraní v ruce, přichází o domovy a základní jistoty,“ zdůraznil Balík.

V atriu FSS se uskutečnila debata k současné situaci na Ukrajině.

Zúčastnění experti se v debatě vyjádřili k různým tématům, ať už k samotné otázce legitimity útoku na Ukrajinu, ruské propagandě nebo vztahům Ruska a Ukrajiny po pádu SSSR. Během setkání se hovořilo i o nebojácnosti a odvaze Ukrajinců a nechybělo ani téma ekonomických sankcí vůči Rusku. „Rusové jsou bohužel dle mého názoru schopni řadu věcí ustát. Mají reálné věci potřebné pro to, aby vedli válku dál – mají dost jídla, zdrojů energie, ropy a potřebného vybavení,“ konstatoval Vladan Hodulák.

V rámci diskuse padla i otázka, jestli to v tuto chvíli vypadá tak, že Putin „prohrává“. „Nikdo nevidíme přesně do toho, co se v současné chvíli na Ukrajině děje, ale jsem přesvědčený o tom, že Putin nejede podle svého plánu. Zamýšlel rychlou a z jeho pohledu speciální a efektní operaci, kdy by obklíčil města, vjel do nich a zatkl vládu,“ popsal Miroslav Mareš. „To se nepovedlo, což vyvolává určitě nervozitu v ruském vedení a nespokojenost Putina, ale rozhodně to neznamená, že prohrává. Stále postupuje a my si každé ráno přečteme o novém bombardování a pořád vidíme mírný posun frontové linie. Otázkou je, jestli budou Ukrajinci ochotni a schopni dlouhodobě bojovat i po pádu velkých měst a jakým způsobem,“ dodal Mareš.

Experti a pedagogové FSS.

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky