Přejít na hlavní obsah

Krize na Ukrajině se odrazí i v české ekonomice

Válka na Ukrajině a sankce proti Rusku se negativně projeví v české ekonomice. Je o tom přesvědčen Libor Žídek z Katedry ekonomie Ekonomicko-správní fakulty MU.

Krize na Ukrajině se odrazí i české ekonomice, říká Libor Žídek z ESF MU.

Podle ekonoma Žídka, který působí také na Katedře mezinárodních vztahů Fakulty sociálních studií MU, se dá očekávat růst cen surovin, jako je ropa nebo zemní plyn, protože se tyto komodity obchodují na světových trzích. A ty jsou teď ve velké nejistotě a fyzické omezení ruských dodávek se nepochybně na cenách podepíše. Odborník z ekonomicko-správní fakulty se však domnívá, že velcí producenti ropy jako Saúdská Arábie dost možná zvýší dodávky na světový trh, aby se situace trošku stabilizovala, protože nemají zájem na velkých cenových výkyvech.

Jak moc je ČR závislá na dovozu ropy, plynu a pohonných hmot z Ruska?
Obecně ČR nakupuje suroviny na světových nebo evropských trzích, ale v praxi často z Ruska, které loni dodalo asi polovinu dovozu ropy do ČR a většinu plynu. Podíl Ruska na dovozech ropy dlouhodobě klesá, ale u plynu rostl. Proto je důležité, že české vlády po roce 1989 napojily zemi například pomocí ropovodu Ingolstadt na evropský trh. Z Ruska také proudí hliník a chemické suroviny. Mimo to z Ukrajiny dovážíme velkou část železné rudy. A Rusko a Ukrajina jsou také velcí producenti obilí – až jedna čtvrtina světové produkce.

Mohlo by případné zastavení dodávek z Ruské federace a přitvrzení sankcí znamenat dramatické zvýšení cen a vyčerpání zásob ropy, pohonných hmot a plynu? A má ČR možnost nahradit tyto výpadky dodávkami z jiných zemí?
Určitě by bylo možné nahradit dodávky surovin z jiných teritorií. Naráží to ovšem na technické problémy, protože české rafinerie jsou připravené na určité chemické složení ropy. Na příjem kapalného zemního plynu třeba z USA nebo Kataru zase musí být postaveny terminály. Cestou terminálu šlo například Polsko, ale cenou za tuto energetickou bezpečnost je pochopitelně vyšší cena, protože zkapalnění je technologicky náročné. Ale já osobně jsem měl vždy pocit, že bychom tuto cenu měli platit než být závislí na Rusku. Je dobře, že zima v tuto chvíli končí a potřeba plynu bude nižší. Pokud by došlo k nějakému krizovému nedostatku zemního plynu, tak by byl totiž nejdříve zřejmě omezen průmysl.

Postihnou české exportéry sankce uvalené Evropskou unií na Rusko?
Sankce naše exportéry nepochybně postihnou, a to jak sankce EU v oblasti vývozu, tak ruské sankce na dovozy, které se budou snažit zacílit na naše vývozce. Omezení obchodu nebo úplný kolaps bude dopadat potenciálně velmi negativně na některé firmy, ale rozhodně ne na ekonomiku jako celek. Možná oproti očekáváním tvoří export do Ruska jen asi 2 procenta českých exportů! Dopady budou třeba na Budvar nebo Plzeňský Prazdroj, který už v reakci na situaci nepřijímá žádné objednávky z Ruska. Nejdůležitější je pro ČR trh v rámci EU, kam směřuje asi 85 procent exportu. Vedle toho mám obavu, že situace pravděpodobně negativně dopadne na Škodu Auto, která má v Rusku dva výrobní závody, a taky na PPF, která se na tamním trhu významně angažovala.

Co můžeme celkově od současné situace ekonomicky očekávat?
Současná situace se bezpochyby projeví na naší ekonomice negativně. Nicméně bych připomenul, že ČR je vyspělá a bohatá země, která má HDP na osobu vyšší než Itálie nebo Španělsko. Česká ekonomika by problémy měla ustát mimo jiné právě kvůli orientaci na západoevropské partnery.

Souběžně se dá také očekávat, že téměř všichni budou souhlasit s růstem vládních výdajů na obranu ke dvěma procentům HDP, které jsou naším závazkem vůči NATO, a který dlouhodobě neplníme. Tento přesun prostředků byl pro vlády náročný i dříve, ale teď v situaci napjatého rozpočtu bude ještě složitější. Nejsem zastáncem státních zásahů, ale stát by se měl postarat o to, aby dopady zvýšených cen plynu nedolehly příliš na chudší obyvatele země. Rozhodně jsem ovšem proti plošným zásahům do cen. Takové zásahy nadělají mnohem více škody než užitku. Domnívám se, že naše široká a relativně bohatá střední třída je schopna zvýšené ceny unést a celá ekonomika by měla situaci ustát. V tuto chvíli jde ale o mnohem více než o nepříjemné ekonomické dopady a zdražování – jde o hodnoty, na kterých Evropa a Evropská unie stojí – což dokládá i velká vlna solidarity, kterou můžeme v současnosti vidět.

 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky