Přejít na hlavní obsah

MU pořádá v rámci předsednictví konferenci přímo v Bruselu

V rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie pořádá Masarykova univerzita ve středu 9. listopadu konferenci na téma environmentálního zdraví Evropy. Konference se koná v Bruselu a bude přístupná i online.

Konference s názvem State of the Environmental Health in Europe: Scientific Solutions to Global Crises se koná ve středu 9. listopadu v Bruselu.

Vzápětí poté, co MU úspěšně zakončila organizaci mezinárodní konference ICRI 2022, největší akce českého předsednictví v Radě EU zaměřené na výzkum, pořádá v rámci předsednictví hned druhou významnou konferenci, tentokrát přímo v Bruselu. Na konferenci State of the Environmental Health in Europe: Scientific Solutions to Global Crises se významnou měrou podílí výzkumné centrum MU Recetox.

„Pro MU je velká čest zapojit se do aktivit českého předsednictví v Radě Evropské unie a pořádat takto významnou akci přímo v srdci EU. Díky tomu zároveň posílíme naši viditelnost a důležitost přímo v hlavním městě Evropské unie, zvýšíme naše renomé a také rozšíříme příležitosti spojené například s výzkumnými granty,“ přibližuje Břetislav Dančák, prorektor pro internacionalizaci MU, který je zároveň garantem konference na MU.

Listopadová konference se koná pod záštitou Mikuláše Beka, ministra pro evropské záležitosti ČR a bývalého rektora MU, a na její organizaci se MU podílí ve spolupráci s francouzským Národním institutem pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM), ISGlobal Barcelona, univerzitami, které jsou součástí aliance EDUC, a také s nizozemskou univerzitou v Utrechtu a švédskou univerzitou v Örebru.

Konference navazuje na březnové vědecké sympozium Chemical Exposome and Public Health, organizované v rámci francouzského předsednictví, a jejím cílem je založit tradici podobných setkání, kde se bude debatovat o aktuálních vědeckých a společenských výzvách v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví, která pořádají předsednické země. Témata vycházejí z Evropské výzkumné agendy 2030 definované v rámci projektu HERA (Health and Environment Research Agenda) programu Horizont 2020.

Konference se koná od 9 do 12 hodin a spolu s rektorem MU Martinem Barešem ji zahájí i ministr Mikuláš Bek a Sébastien La Picard, prorektor z University of Rennes 1. Poté budou následovat dva diskusní panely. První z nich se bude soustředit na téma eko-expozom jako možná souvislost mezi globálním znečištěním, změnou klimatu, ztrátou biologické rozmanitosti a zdravím populace. Druhý diskusní panel se zaměří na téma transformačních změn ve společnosti, které jsou potřebné k vyrovnání se s globálními změnami.

Poté bude následovat odpolední část programu zaměřená na vytvoření dlouhodobé platformy SP-HERA, která poskytne kapacitu pro další aktualizaci, rozvoj a podporu evropských výzkumných cílů v oblasti životního prostředí a zdraví.

Konference je otevřená veřejnosti a je stále možné se na ni zaregistrovat. Ke konferenci se mohou diváci ve středu 9. listopadu připojit přes livestream MUNI TV na tomto odkazu.

Hlavní novinky