Přejít na hlavní obsah

Česko kormidelníkem EU v bouřlivých vodách

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se bude v pondělí 5. prosince diskutovat o českém předsednictví v Radě Evropské unie. 

Atrium Fakulty sociálních studií MU

Necelý měsíc před koncem českého předsednictví v Radě Evropské unie budou studenti a akademici debatovat přímo s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem o tom, co se v rámci předsednictví povedlo a co lze ještě stihnout. Partnerkami do debaty budou Bekovi, emeritnímu rektorovi Masarykovy univerzity, expertky na otázky EU Petra KuchyňkováMarkéta Pitrová z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Diskuze, na níž jsou zváni studenti i akademici napříč brněnskými vysokými školami se koná v atriu fakulty sociálních studií v pondělí 5. prosince od 14.00 hodin. Kompletní program debaty s názvem Česko kormidelníkem EU v bouřlivých vodách je k dispozici v události na Facebooku.

Podle ministra Beka je úspěchem českého předsednictví už to, že se podařilo změnit image Česka jako potížisty a troublemakera, jenž v evropských otázkách málokdy zaujímal konstruktivní postoj. Nově je Česko vnímáno jako standardní evropská země, která se profesionálně ujala předsednické role. Stanovené priority pak zcela zásadně ovlivnila válka na Ukrajině a následná energetická krize. 

České předsednictví se tak kvůli válce na Ukrajině stalo praktickým provedením repliky Woodyho Allena „chceš-li pobavit Boha, seznam ho se svými plány do budoucna“, podotýká politoložka a expertka na EU Markéta Pitrová a připomíná dlouhé diskuze o tom, zda je Česko na předsednictví dostatečně připraveno, zda má kvalitní priority a jestli to zvládne. „Nakonec ‚garant světového míru‘ z Rady bezpečnosti OSN vyvolal válku proti svému sousedovi a svět se obrátil naruby. Plány se změnily a priority musely reflektovat aktuální stav,“ hodnotí Pitrová.

Pod tlakem vnější krize však EU vystupuje mnohem jednotněji, než jsme byli zvyklí. „Zdá se mi, že všichni klíčoví aktéři se od začátku války k sobě chovají znatelně upřímněji a otevřeněji a mají silnou vůli se nakonec dohodnout, byť to o některých tématech trvá měsíce a my bychom byly raději, kdyby to byly týdny, “ říká Bek. Co všechno se skutečně podařilo dohodnout a jaká je budoucnost Ukrajiny v Evropě po ukončení válečného konfliktu, i to budou otázky, které zazní na pondělní debatě, v níž bude prostor i na dotazy z publika.

Hlavní novinky