Přejít na hlavní obsah

Zimní školy MU přilákaly studenty z celého světa

Téměř padesát studentů převážně z Austrálie, Švýcarska a Nového Zélandu v lednu přijelo do Brna a absolvovalo zimní školy, které pořádala Masarykova univerzita.

Studenti zimní školy Human Rights and International Law, kterou MU organizuje už 13 let.

Masarykova univerzita zorganizovala letos v lednu dvě zimní školy, kam se mohli přihlásit studenti z celého světa, a získat tak mezinárodní zkušenost v oboru, kredity i přátele z celého světa.

I když jsou zimní školy otevřené komukoliv, nejčastěji na ně přijíždí právě studenti z Austrálie, které láká studium v Evropě i touha zažít skutečnou zimu včetně sněhu. Na zimní školu přijeli také studenti z Švýcarska, Indie, Indonésie, Peru a Arménie a nově k nim navíc přibyli i studenti z Nového Zélandu – ty MU přivítala na krátkodobých kurzech vůbec poprvé.  

„Už třináct let na MU organizujeme zimní školu Human Rights and International Law Winter School  vyučovanou pedagogy z právnické fakulty. Během pandemie jsme navíc nově otevřeli v online režimu zimní kurz International Relations and Threats to Global Security, který měli na starosti učitelé z fakulty sociálních studií zatím jen v létě. Letos jsme tak konečně mohli oba zimní programy uspořádat prezenčně a měli jsme velkou radost, jak se to celé povedlo. Mnozí Novozélanďané a Švýcaři navíc přijeli na doporučení spokojených spolužáků, kteří kurzy MU absolvovali v online režimu, což nás velmi potěšilo,“ přiblížila Erin Anna Smith, manažerka letních a zimních škol z Centra zahraniční spolupráce MU. 

Intenzivní výuka a úkoly každý den

V průběhu tří intenzivních týdnů na téměř padesátku studentů čekal velmi pestrý akademický i kulturní a společenský program. Každý všední den probíhala intenzivní výuka od rána až do oběda a odpoledne měli studenti vyhrazené na individuální studium, kdy pracovali na projektech a úkolech zadaných na každý den. Na závěr kurzu ještě vypracovávali skupinový projekt a finální prezentaci a pak dostali konečnou známku a osm kreditů uznaných do studia na domovské univerzitě.

Kromě akademické části připravila MU pro zahraniční studenty i další program. V prvních dnech je čekala například uvítací večeře, tour po Brně i lekce základních frází v češtině. Během dalších dní si studenti zahráli laser game či únikovou hru po Brně a navštívili hokejový zápas i brněnská muzea a galerie. Obzvláště se jim líbila také ochutnávka různých odrůd vín pocházejících z vinic nedaleko od Brna i z celého Česka. Na závěr zimní školy pro ně MU připravila večeři na rozloučenou, během níž si mohli vyzkoušet moravské lidové tance.

Studenti se vydali i na výlet do nedaleké Kroměříže a vyjeli na dvoudenní exkurzi do Prahy, kde dokonce nasněžilo, takže někteří z nich poprvé viděli sníh. „Doma v Austrálii máme v lednu kolem 30 stupňů a v zimě nikdy nesněží, takže zasněžená Praha pro nás byla kouzelná. Bylo velmi vtipné sledovat, jak studenty ze Švýcarska sníh vůbec nepřekvapil, kdežto my z jihu jsme ani nevěděli, jak ve sněhu chodit. Kolemjdoucí se asi museli bavit, když viděli, jak opatrně a s obavami našlapujeme,“ smála se Australanka Eve Panagopoulos, která studuje práva na Deakin University v Melbourne.

První výjezd mimo kontinent

Kromě výletu do Prahy, během něhož se studenti podívali i do Rádia Svobodná Evropa, které vysílá rozhlasové zpravodajství v nejrůznějších jazycích, zorganizovala MU také exkurzi do Budapešti a Vídně.

„V Budapešti jsme se byli podívat v budově Parlamentu, navštívili jsme Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a diskutovali jsme se zástupci Evropského centra pro práva Romů, což byla pro studenty velmi zajímavá zkušenost. Na závěr zimní školy jsme byli ve Vídni, kde jsme navštívili vídeňské sídlo OSN a studenti se mohli potkat s odborníky z praxe, což pro ně taky bylo velmi přínosné,“ uvedla organizátorka zimní školy Erin Anna Smith.

Podle ní má MU na oba kurzy velmi pozitivní zpětnou vazbu od studentů. Ti si pochvalovali kulturní i akademický program, který jim nabídl nový pohled na jejich obor i nový způsob přemýšlení. Pro mnohé Australany a Novozélanďany byla navíc zimní škola první mezinárodní zkušeností i prvním výjezdem mimo kontinent a někteří z nich dokonce uvažují, že by na MU v budoucnu znova přijeli, například na výměnný program nebo letní školu.

Jedním takovým studentem je i australský student kyberbezpečnosti Jack Moore, pro něhož byl kurz na MU první příležitostí potkat australské spolužáky na živo, protože jeho studium na univerzitě v Austrálii probíhá celé v online režimu.

„Jsem moc rád, že jsem vyjel do Evropy, byla to moc zajímavá zkušenost. Brno je skvělé a hlavně studentské město. I lidi jsou tu úžasní, často se se mnou dávali jen tak do řeči, když slyšeli můj přízvuk. Vždycky se mě zaujatě ptali, odkud jsem. Když jsem řekl, že z Austrálie, nechápavě se ptali, co dělám v Brně. Tak jsem s úsměvem vždycky odpovídal, že jsem přijel studovat na Masarykovu univerzitu a že je to tady super,“ řekl Australan Jack Moore a dodal, že uvažuje, že se do Brna možná jednou vrátí. Pracovních příležitostí i zajímavých míst okolo je tu podle něj víc než dost.

Masarykova univerzita bude pořádat zimní školy i v příštím roce. Kromě zimních škol MU organizuje i školy letní, jejich seznam na léto 2023 je k dispozici na webu summeratmasaryk.cz.

Fotogalerie:

Zahraniční studenti na Špilberku
Výuka se konala v centru města na Komenského náměstí 2.
Studenti zimní školy Human Rights and International Law
Studenti zimní školy International Relations and Threats to Global Security
Zahraniční studenti v centru města.
Fotopoint u Zelného trhu

Hlavní novinky