Přejít na hlavní obsah

Nový kurz napoví, jak správně užívat volně prodejné léky

Možnost rozšířit si znalosti o samoléčbě pomocí volně prodejných léků či doplňků stravy nabízí nový kurz Farmaceutické fakulty MU. Šest online přednášek se zaměří na léčbu bolesti nebo sezonní alergie. 

Farmaceutická fakulta MU připravila kurz o samoléčivech.

Časté nevolnosti, alergická rýma, obezita či poruchy trávení, ale také informace o tom, co všechno by měla obsahovat cestovní lékárnička. Taková témata čekají na zájemce v novém kurzu s názvem Volně prodejná léčiva I. na Farmaceutické fakultě MU.

Kurz o samoléčivech zamýšlela fakulta připravit už delší čas. „Nabízelo se to už jen vzhledem k tomu, že každý, koho trápí nějaký zdravotní problém, se ho často rozhodne nejprve řešit samoléčbou a volně prodejnými přípravky. Jenže i v tom by měla platit určitá pravidla,“ naznačila odborná asistentka farmaceutické fakulty Tereza Kauerová, která současně nový kurz povede. 

Právě formou šesti online přednášek by se měli zájemci dozvědět, jaký lék vybrat na konkrétní typ onemocnění, a jak ho poté správně užívat. „Může totiž dojít k interakci s jinými současně užívanými léky, doplňky stravy, potravinami či alkoholem. Dozví se také, jak výběr volně prodejných léků ovlivňuje věk pacienta nebo další přidružená onemocnění,“ upřesnila Tereza Kauerová.

První část cyklu potrvá od 3. května do 7. června. Jeho náplň tvoří především možnosti léčby bolesti, onemocnění trávicí soustavy nebo alergií. „Věnovat se budeme i nemocem pohybového aparátu, onemocnění cév, poruchám trávení, ošetření drobných poranění či léčbě průjmových onemocnění a zácpy. Vzhledem k častému sezonnímu výskytu se zaměříme i na alergickou rýmu, alergický zánět spojivek nebo podráždění očí,“ přiblížila Tereza Kauerová.

Devadesátiminutové přednášky se konají vždy ve středu odpoledne, a to online formou přes platformu MS Teams. „Každá přednáška se nahrává a přihlášeným účastníkům bude poté přístupná po dobu jednoho týdne,“ uvedla Tereza Kauerová. Doplnila, že druhá část kurzu o volně prodejných lécích je plánovaná na podzim. Tematicky by se měla týkat léčby chřipky a nachlazení, podpoře imunity, nespavosti či stresu.

Přihlašování do kurzu Volně prodejná léčiva I. je možné do pondělí 24. dubna. Bližší informace zde

Hlavní novinky