Přejít na hlavní obsah

Astrofyzici z MU uvedli do provozu dalekohled, který je největší na Moravě

Nový univerzitní astronomický dalekohled AZ 800, který bude využíván zejména pro vzdělávání studentů astrofyziky a odborná pozorování, je společným projektem města Ždánice a Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU.

Nový univerzitní dalekohled, který je díky průměru zrcadla 80 cm největším dalekohledem na Moravě, byl do východní kopule ždánické hvězdárny nainstalován 13. prosince 2022.

Největší dalekohled na Moravě byl dnes slavnostně uveden do provozu na Hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka ve Ždánicích. Ždánice nebyly pro instalaci a uvedení do provozu největšího dalekohledu na Moravě náhodnou volbou. Astronomická činnost tam má bohatou tradici, která se datuje až do roku 1965.

„Tato lokalita byla vybrána díky svému okolnímu nízkému světelnému znečištění a zároveň poskytuje dostatečné zázemí pro studijní a vědecké potřeby,“ uvádí astrofyzik Miloslav ZejdaPřírodovědecké fakulty MU. Nový univerzitní dalekohled je osazen kvalitní CCD kamerou, a tak umožňuje měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumání vlastností hvězd.

Ovládání dalekohledu AZ 800 f/6.8 (ASA) je možné provádět vzdáleně prakticky z libovolného místa na Zemi. I proto musela být kopule hvězdárny modernizována tak, aby její štěrbinu bylo možné dálkově otevírat či zavírat a aby se sama natáčela do směru pozorování dalekohledu. V případě, že dojde ke zhoršení počasí během pozorování, se kopule díky meteostanici s celooblohovou kamerou, kterou je dalekohled vybaven, zavře a otočí do základní polohy. „Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybavovány prakticky všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět on-line pozorování třeba na Evropské jižní observatoři, nebo na hvězdárně ve Ždánicích,“ pokračuje Zejda.

Astrofyzik Miloslav Zejda z Přírodovědecké fakulty MU.

Majitelem Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka je město Ždánice, které ji odkoupilo v roce 2016 od soukromého vlastníka. Postupnou modernizací původních prostor a uzavřením rámcové smlouvy o spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity z r. 2019 se město snaží rozvíjet potenciál hvězdárny, a tak naplnit odkaz zakladatele Oldřicha Kotíka, po němž byla hvězdárna pojmenována. „V současné době je možnost na hvězdárně navštívit digitální planetárium, 3D aktivní projekci, dále lze pozorovat nejen noční oblohu, ale i aktivitu Slunce slunečním dalekohledem. Také u nás máme výstavu hornin a minerálů, nabízíme možnost zúčastnit se i edukačních pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé z mateřských, základních i středních škol ze širokého okolí,“ líčí starostka Ždánic Kateřina Klapková, která považuje dohodu o dlouhodobé spolupráci s Masarykovou univerzitou za jeden z důležitých milníků rozvoje hvězdárny.

Letecký pohled na instalaci "ždánické osmdesátky".

Nový univerzitní dalekohled, který je díky průměru zrcadla 80 cm největším dalekohledem na Moravě, byl do východní kopule ždánické hvězdárny nainstalován 13. prosince 2022. Od té doby byla „ždánická osmdesátka“ v testovacím režimu. Instalovaný dalekohled je robotickým teleskopem od renomované rakouské firmy ASA Astrosysteme GmbH na altazimutální vidlicové montáži o průměru zrcadla 800 mm a světelností f/6.8. Optický systém je typu Ritchey-Chrétien s překlopným terciálním zrcátkem, které vytváří dvě Nasmyth ohniska v klopné ose dalekohledu. Z jedné strany vidlice je dalekohled osazen kvalitní CCD kamerou a z druhé strany bude vybaven spektrografem. Vlastníkem dalekohledu, který by měl sloužit pro vzdělávání studentů, odborné aktivity a měření, je Masarykova univerzita, jež ve Ždánicích pořádá také výuku, semináře a v plánu má i praktika.

Hlavní novinky