Přejít na hlavní obsah

Výstava přibližuje intimní život rostlin

Centrum léčivých rostlin na Kraví hoře v Brně pořádá 61. ročník výstavy, která nabízí procházku přírodní oázou v širším centru města spojenou s poučením – letos o rozmnožování rostlin. Přijít lze do 9. července denně mezi 9. a 18. hodinou.

Centrum je botanickou zahradou Lékařské fakulty MU zaměřenou na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. Vznikla v roce 1952, původně pro praktickou výuku farmaceutických oborů. Na téměř hektarové ploše pěstuje několik stovek domácích i cizokrajných druhů léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících a toxických rostlin. V mezinárodním měřítku je unikátní například sbírka mákovitých (Papaveraceae), která slouží k biochemickému výzkumu. "Jde o unikátní sbírku rostlin v krásném prostředí. Jsem toho názoru, že by měla být více propagovaná i navštěvovaná, protože jde o jedinečnou příležitost prohlédnout si na jednom místě léčivé rostliny široce využívané, i ty, které už se dnes příliš nepěstují, jedovaté a také rostliny, které mají díky novým výzkumům svou slávu teprve před sebou," uvedla ředitelka centra Lea Jedonková.

Centrum léčivých rostlin LF MU se nachází v Údolní ulici v Brně.

Zahrada je veřejnosti přístupná od května do září, na začátku léta pak každoročně probíhá výstava, která činnost Centra léčivých rostlin dále přibližuje. Letošní ročník má téma Intimní život rostlin. „Návštěvníci se seznámí například s tím, jak rostliny dokáží rafinovaně lákat a obelstít své opylovače nebo jak druhy s oboupohlavními květy brání samoopylení a tedy genetickému úpadku. Různé skupiny rostlin si za tímto účelem vytvořily časové či prostorové fígle,“ uvádějí pořadatelé výstavy. Na panelech jsou i další zajímavosti o rozmnožování rostlin, například o jejich pohlavních chorobách. Výstavu zapůjčila Botanická zahrada hlavního města Prahy. "Jde o zajímavé téma, které je pestré a spletité jako rostlinná říše sama, zpracované přístupnou a zábavnou formou," řekla k tomu Lea Jedonková. "Ráda bych k nám pozvala zejména v pátek 23. června, kdy je naše výstava spojená s akcí Českého zahrádkářského svazu s prodejem občerstvení, vystoupením hudebních skupin Ranch a From Inside, a také přednáškami na téma Jedlý plevel. Akce bude probíhat od 17:00 do 21:30, vstupné je dobrovolné," dodala ředitelka.

Centrum léčivých rostlin se nachází na jižním svahu Kraví hory v Údolní ulici 74 (pod koupalištěm). Univerzita má ještě botanickou zahradu, která už přes sto let existuje v areálu přírodovědecké fakulty mezi ulicemi Kotlářská a Veveří.

Hlavní novinky