Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Na MU si lidé prohlédnou unikátní hrob Slovanů

Zruční řemeslníci se zajímavou a bohatou kulturou, kteří se živili zejména obděláváním půdy. Tak lze podle archeologů popsat Slovany. Jejich život a dobu nyní ukazuje nová výstava Ústavu archeologie a muzeologie filozofické fakulty v atriu budovy M.

Události
7. září 2023
Patrik Švec
Ústředním motivem výstavy Slované - život a smrt v atriu budovy M je hrob.
Foto: Ondřej Horký
Výstava je součástí edukačního programu pro žáky druhého stupně základních škol a středních škol. Zapůjčit si ji v budoucnu dočasně může prakticky jakákoliv škola.

Výstava Slované – život a smrt veřejnosti ukazuje jednu z ústředních tematických oblastí, na kterou jsou dlouhodobě zaměřeny výzkumné aktivity nejen brněnských archeologů. Sází mimo jiné na řadu moderních a interaktivních prvků, z nichž lze například zmínit unikátní hologram či virtuální realitu.

A zatímco hologram zájemcům představí vybrané dobové artefakty, virtuální realita je rovnou přenese o několik století do minulosti na typické slovanské pohřebiště. „Přesně v tom spočívá výjimečnost výstavy – člověk si může vzít přímo do ruky například hrobovou výbavu a prohlédnout si ji,“ vysvětluje Pavol Tišliar z Ústavu archeologie a muzeologie.

Hologram a virtuální realita vznikly pod vedením Martina Košťála z Ústavu archeologie a muzeologie, který přípravu vnímá jako složitý a komplikovaný proces. „Obecně je to náročné, ovšem virtuální realita je ve srovnání s tvorbou hologramu ještě komplikovanější. Vyžaduje pokročilé znalosti programování a zabere také asi desetinásobek času,“ vysvětluje.

Virtuální realita přenese návštěvníky o několik století do minulosti na typické slovanské pohřebiště.
Foto: Ondřej Horký

Odborníkům se navzdory tomu podařilo v atriu budovy M v Joštově ulici vytvořit jednoduchou scénu, která představuje hrobové místo s několika artefakty. „Když člověk předměty virtuálně přivolá k sobě, může si je prohlédnout ve velikosti, která by v realitě nebyla vůbec možná,“ doplňuje Košťál a ukazuje jeden až dva centimetry velký gombík, který je možné zvětšit až na desetinásobek reality.

Příprava výstavy, která mapuje život nejmladší skupiny indoevropských národů v Evropě – Slovanů, trvala přibližně dva roky, v kontextu obdobných projektů brněnských archeologů však nejde o nic zvláštního. „Výstavní projekty chystáme poměrně dlouhou dobu, protože studenty nejprve čeká tematická příprava, jejíž součástí jsou přednášky řady odborníků. Provádí také vlastní výzkum – studují literaturu a navštěvují muzea,“ vysvětluje Tišliar.

Jeho slova potvrzuje student Tomáš Pleva: „Byli jsme rozděleni do několika pracovních skupin, které spolu úzce spolupracovaly. Obnášelo to spoustu setkávání a diskusí. Společně jsme připravovali důkladné rešerše, z nichž jsme vytipovali klíčová slova, která se následně stala základem odborné studie a výstavy samotné.“

Odborníkům se podařilo vytvořit jednoduchou scénu, která představuje hrobové místo s několika artefakty.
Foto: Ondřej Horký

Výstava je součástí edukačního programu pro žáky druhého stupně základních škol a středních škol. Zapůjčit si ji v budoucnu dočasně může prakticky jakákoliv škola. „Výstavu jsme chtěli vytvořit zejména tak, aby ji pochopili žáci základních a středních škol,“ dodává Tišliar s tím, že by za úspěch považoval, kdyby škola, ve které se výstava objeví, začala s pracovištěm dlouhodobě spolupracovat. „Už teď máme výstav více, další budou přibývat,“ upozorňuje.

Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU výstavou zprostředkovává jednu z ústředních tematických oblastí, na kterou dlouhodobě zaměřuje své výzkumné a publikační aktivity. Slované do střední Evropy směřovali v 6. století a vytvořili zajímavou a bohatou kulturu. Byli šikovní řemeslníci i šperkaři a živili se především obděláváním půdy. Původně vyprávěli mýty, příběhy o svých pohanských bozích, ale vlivem křesťanského okolí přijali křesťanství. Projevem jejich mytologie a pohanské víry byly nejen různé podoby bohů – idoly, ale také žárové pohřbívání na hranici a pochovávání ostatků v urnách, často i pod mohylami. Žárové pohřbívání časem nahradily kostrové pohřby.

Výstava Slované – život a smrt je k vidění do 29. září 2023.

Související články

  • Oslavy řeckého státního svátku na Masarykově univerzitě

    Udělení pamětní medaile zakladatelce neogrecistiky Aikaterině Franc bylo součástí letošní oslavy řecké státnosti, která se na Masarykově...

  • Vědci MU koordinovali genetickou studii pohřebišť z avarského období

    Překvapivý výsledek zkoumání, že jedinci z Leobersdorfu byli většinou východoasijského původu, zatímco pohřbení v Mödlingu měli...

  • Kdo byli Slované? Etnická skupina s podivuhodnou minulostí

    Prastarý národ, zdroj inspirace pro vědce, rozsáhlá poutavá kultura i politický nástroj. To vše se skrývá pod identitou slovanského etnika...

  • Archeologové z filozofické fakulty využili robotické kamery

    Dosud neznámý hrob, který již dříve objevili archeologové pomocí georadaru pod bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, je mladší než původní...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku