Přejít na hlavní obsah

Čtvrtstoletí od svého založení oslavila FSS konferencí

Čas citovat druhé je pryč. Teď je potřeba dělat inovativní výzkumy. To byla slova Magdy Vášáryové o společnosti v rámci debaty při oslavách 25. let od založení Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Diskutující na konferenci Česká společnost očima FSS.

„Od fakulty, která chce být lídrem ve společenských vědách, nemůžeme očekávat oslavy čtvrtstoletí bez vědecké konference, kde členové fakulty prezentují nejzajímavější části svého výzkumu. Tentokrát jsme ale nešli po nejprofláknutějších jménech z každé katedry, ale zvali jsme i neznámé vědce, kteří dělají zajímavé výzkumy, o které se média zatím nezajímají,“ pronesl v úvodním slově konference Česká společnost očima FSS děkan fakulty sociálních studií Stanislav Balík.

Následně se snažila charakterizovat českou společnost slovenská diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová. „Můj dobrý kolega by o naší společnosti řekl, že je tak chudá, že ve městě nemůžeme ani zaparkovat. Já bych řekla, že nejen česká společnost, ale i celý svět prožívá rychlé změny. V posledních letech to je internet, hackování, fake news, nebo rozmach radikálních politických stran v demokratických zemích. My jsme komunismus zažili, musíme se tedy se západním světem o naše myšlenky a výzkumy o tomto tématu podělit. Svět očekává, že přispějeme k porozumění toho, co se tu děje,“ podělila se s publikem o svůj názor Magda Vášáryová.

Magda Vášáryová na konferenci Česká společnost očima FSS.

Konference pokračovala třemi tematickými bloky, kde přední vědkyně a vědci z řad fakulty sociálních studií diskutovali o palčivých tématech české společnosti. V prvním bloku s názvem Nejmladší generace ve složitém věku prezentovala svůj výzkum o rodičovství za mřížemi Jitka Navrátilová, odborná asistentka katedry sociální politiky a sociální práce. „Můj výzkum je inovativní v tom, že je první svého druhu v České republice. Okolní státy před námi mají náskok. Jejich vědci dělají výzkumy s dětmi, jejichž rodiče jsou ve vězení, už několik let. Pro českou společnost jsou však tyto děti buď neviditelné, nebo je vnímáme negativně, chováme se k nim jinak a myslíme si, že nemají budoucnost, že dopadnou jako jejich rodiče,“ představila svůj výzkum Jitka Navrátilová.

O ekologicky příznivém způsobu života, tedy o třídění odpadu nebo o uhlíkové stopě, hovořil enviromentální antropolog Vojtěch Pelikán z katedry enviromentálních studií. Velký ohlas měl v publiku také výzkum doktorandky katedry mediálních studií a žurnalistiky Michaely Lebedíkové o digitální intimitě. „Hodně mě tento výzkum zaujal, protože jsem doposud neslyšela, že by se někdo zabýval sexualitou adolescentů a obsahy, které ji ovlivňují. Přijde mi skvělé, že toto téma konečně někdo otevřel,“ pozitivně první diskusi zhodnotila studentka sociální antropologie Karolína Landová.

Konference Česká společnost očima FSS.

„Existuje spoustu výzkumů, které zkoumají, jak by měly být veřejná média regulována a kontrolována, ale je málo výzkumů, které se zabývají důvěrou ve veřejná média. Když už takové výzkumy jsou, tak jsou jenom o tom kolik lidí jim nedůvěřuje. Ale nenašla jsem žádný výzkum o tom, proč lidé médiím nedůvěřují a co by tedy měli média dělat jinak a lépe,“ vysvětlila vznik svého výzkumu doktorandka katedry mediálních studií a žurnalistiky Klára Smejkal, která zahájila debatu druhého bloku. Ten se věnoval nedůvěřivé společnosti. Kromě Kláry Smejkal se o své myšlenky podělili i Vít Hloušek z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a specialistka na bezpečnostní politiku a radikalismus Petra Mlejnková.

„Hodně mě zasáhla myšlenka profesora Hlouška, který jako viníky nedůvěry označil nás. Podle mě je důležité si uvědomit, že za nedůvěru ve společnosti nemohou jen politické elity, ale i my sami,“ podělila se o svoje pocity z diskuse studentka evropských studií Pavlína Kutnarová.

Podceňované stáří byl poslední blok konference, ve kterém Miloš Gregor z katedry politologie představil seniory jako nejlukrativnější skupinu pro politické strany. „Stejně jako kolega si myslím že seniory bychom neměli odsouvat na druhou kolej. Neměli bychom je diskriminovat, neboť i my jednou budeme staří. Naše společnost sice nechce stárnout, ale mysli navzdory naše tělo stárne každý den a jednoho dne dojdeme do bodu, kdy nás společnost bude definovat jako seniory,“ uvedla socioložka Lucie Vidovićová.

Konference Česká společnost očima FSS.

Poslední debatující byla psycholožka Anna Ševčíková, která představila svůj výzkum věnující se sexualitě u lidí staršího věku, která je v naší společnosti často tabuizovaná a přehlížená.

Zájem studentů o vědecké konference na fakultě sociálních studií je vždy velký a jinak tomu nebylo ani včera. Někteří přišli vyplnit čas mezi přednáškami, jiní zase podpořit své přednášející. „Zúčastnit se konference mi doporučila vyučující jednoho mého předmětu, která přednáší v druhém bloku. Přišla jsem ale dřív a poslechla si i předchozí diskutující, z nichž mě nejvíce zaujal výzkum o sexualitě adolescentů. Nenapadlo mě, že se na katedře mediálních studií a žurnalistiky mohou probírat i takováto témata,“ zaujatě řekla Bára Trnková a dodala, že si o výzkumu přečte více i doma.

 

Hlavní novinky