Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

MU zveřejnila stanovisko k publikování vědeckých výsledků

Vymezila se tak proti vydavatelům predátorských časopisů.

Události
3. června 2024
Redakce
„U jednotlivců je nutné posuzovat míru, motivace, vliv na individuální kariéru a dopad takové činnosti a zejména zahrnout do hodnocení veškeré relevantní vědecké aktivity.“

„Masarykova univerzita zastává principiální postoj, že kvalitu vědecké práce nelze hodnotit pouze na základě vnějších znaků časopisu nebo jiného publikačního kanálu, a současně respektuje, že akademická činnost potřebuje vysokou míru svobody a diverzity potřebnou pro žádoucí inovace, uplatnění individuálních talentů a mezioborové spolupráce,“ píše se v dokumentu, který shrnuje argumenty týkající se problematiky predátorských časopisů v časovém i obsahovém kontextu. Masarykova univerzita širokou diskusi k dané problematice vítá, avšak vyzývá „k ponechání hodnocení akademické práce na profesionální expertíze nejen ve smyslu samotných metod hodnocení, ale i oborového zaměření“.

Stanovisko Masarykovy univerzity, vydané v souladu s vedením MU i Vědeckou radou MU, v úvodu připomíná iniciativu knihovníka Jeffreyho Bealla z University of Colorado, který v roce 2008 na existenci potenciálních predátorských open access vydavatelů jako první upozornil. Ač nezpochybňuje Beallovu práci, upozorňuje, že Beallův seznam není v současné době směrodatný: „MU se proto principiálně vyhraňuje proti přímočarému aplikování historického Beallova seznamu jednak na aktuální problémy, k čemuž bohužel v současné době ve zvýšené míře dochází, a jednak jako nástroje laického hodnocení odborné práce bez znalosti její komplexity.“

Za predátorského lze označit vydavatele, který parazituje na modelu vědeckého publikování a s cílem maximalizovat svůj finanční zisk rezignuje na systematický proces „peer review“ hodnocení, vytváří fiktivní redakční rady nebo napodobuje názvy renomovaných důvěryhodných časopisů. V časopisech i neperiodických publikacích tohoto typu pak MU vnímá případné publikování u svých zaměstnanců a studentů jako nežádoucí jev. V dané oblasti poskytuje MU svým zaměstnancům i studentům cílenou podporu a vzdělávání i služby pro vyhodnocení, zda konkrétní časopis či nakladatelství dodržuje principy transparentnosti a dobré praxe.

Dokument však neopomíjí ani tzv. „šedou zónu“, což jsou případy, kdy se vydavatelé nechovají zcela jednoznačně a jejich časopisy nelze proto automaticky vyhodnotit jako podvodné nebo nekvalitní. Obvykle je u nich dodržena premisa vědeckého publikování (recenzní řízení), avšak další aspekty – například míra zamítání článků („rejection rate“) nebo marketingové praktiky promítající se do nadměrného množství zvláštních vydání („special issues“) – svědčí spíš o snaze po vyšším zisku. K této problematice přistupuje MU následovně: „Je na stanovení míry přísnosti v každé instituci, zda zohlední publikování ve zmíněných nakladatelstvích v kariérním hodnocení zaměstnanců a v hodnocení výzkumu.“

Ve Stanovisku MU k publikování vědeckých výsledků je zároveň zdůrazněno, že „u jednotlivců je nutné posuzovat míru, motivace, vliv na individuální kariéru a dopad takové činnosti a zejména zahrnout do hodnocení veškeré relevantní vědecké aktivity“, neboť vědec může dosahovat významných vědeckých úspěchů a vysoké míry kvality obsahu, přestože se v jeho portfoliu některý z kontroverzních časopisů objevil.

Masarykova univerzita se i nadále hodlá problematikou dobré publikační praxe intenzivně zabývat a rovněž zintenzivní debatu o funkčních místech po vzoru úspěšných zahraničních univerzit a současně revizi pohledu na vědeckou kvalitu i její hodnocení.

Stanovisko MU k publikování vědeckých výsledků je k dispozici ZDE.

Související články

  • MUNI je lídrem v získávání podpory z programu Horizont Evropa

    Přes 44 milionů eur a účast v 70 projektech získaly dosud týmy a vědci z Masarykovy univerzity v rámci evropské podpory vědecké spolupráce...

  • Predátorské časopisy: Kdo je kořistí a jak se bránit?

    Pojem predátorské časopisy může vyvolat dojem dobrodružného thrilleru. Ve skutečnosti však ohrožují kariéru běžných vědců a vědkyň. Tyto...

  • MUNI Seminar Series: Obohacení vědecké komunity a podpora mezioborové spolupráce

    Cílem cyklu přednášek je přivádět do Brna renomované vědce, přednášející a diskutující o aktuálních otázkách a trendech ve vědě, a navázat...

  • Nepostradatelní: Hodnocení vědy: příprava evaluace zabrala přes rok

    V závěru minulého roku dovršila Masarykova univerzita proces hodnocení vědy a výzkumu podle nové Metodiky 2017+, kdy její výkon v této...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku