
Do penze nastoupila v roce 1990, ale místo na lékařské fakultě, kde pracovala jako laborantka, se jí neopouštělo lehce. „Proto jsem velice uvítala inzerát v novinách, kde se psalo, že se otvírá univerzita třetího věku, a hned jsem se přihlásila,“ popisuje Trávníčková, pro níž bylo studium možností, jak se alespoň na chvíli zbavit každodenních starostí.
A nejen pro ni. S podobnými potížemi se potýkala většina jejích kolegů. „Každého trápilo něco jiného. Samota, neshody s mladší generací, zdravotní nebo finanční problémy. Posluchači se o nich často zmiňovali i ve svých písemných pracích,“ líčí žena, která si pochvaluje, že na setkáních ve škole si o potížích každý může alespoň popovídat.

Věra Trávníčková odmaturovala jako biologická laborantka. I na univerzitě třetího věku si od začátku nejraději vybírala předměty s lékařskou a biologickou tematikou. Foto: Martin Kopáček.
Sama tehdy pomáhala s organizací přednášek a třeba na první promoci přednášela projev studentů. V současnosti už se i kvůli zhoršujícímu se zraku do tolika aktivit nezapojuje, ale různé přednášky si nenechá ujít ani dnes. A v klubu seniorů se pořád schází i s přáteli, které na univerzitě potkala.