Nejnovější vědecké poznatky volně na internetu?

O podporu otevřeného přístupu k vědeckým informacím usiluje celosvětová akce Open Access Week, do níž se zapojila letos poprvé také Masarykova univerzita. Od 18. do 24. října propagovaly stovky univerzit a dalších výzkumných institucí z celého světa myšlenky nového modelu vědecké komunikace.

„Cílem hnutí otevřeného přístupu je využít možností internetu k  prosazení nové, efektivní, rychlé a bezplatné výměny vědeckých poznatků, a tím vytvořit alternativu k tradičnímu způsobu vědeckého publikování,“ říká jeden z propagátorů akce na Masarykově univerzitě Miroslav Bartošek. Iniciativa otevřeného přístupu (Open Access) vznikla na začátku nového tisíciletí. V říjnu 2003 pak byla podepsána na vědecké konferenci v Berlíně deklarace, v níž se účastníci zavazují propagovat principy otevřeného přístupu při publikování svých vědeckých výsledků.

Vědecké články by měly podle tohoto prohlášení být dostupné každému online k volnému využití. Jak se uvádí v deklaraci, jediným omezením reprodukce a distribuce a jediným uplatněním autorskoprávní ochrany by měla být možnost autorů kontrolovat integritu svých prací a mít právo na řádné uznání a uvedení autorství. „Toto prohlášení podepsalo doposud více než 300 významných výzkumných institucí z celého světa,“ doplňuje Bartošek.

Letošní akce Open Access Week je v pořadí již čtvrtou svého druhu. Má ukázat, že otevřené publikování a sdílení informací přináší prospěch nejen akademické sféře – tedy výzkumníkům, učitelům či studentům –, ale také průmyslu a celé společnosti obecně.