Přejít na hlavní obsah

Antropologové dokončili expertizu kostí z masového hrobu

Image Na čísle 13 se nakonec zastavil nejnižší odhadovaný počet jedinců, kteří leželi v hromadném hrobu odkrytém v létě u Dobronína na Jihlavsku. Vyplývá to z výsledků expertizy, kterou před několika týdny dokončil tým antropoložky Petry Urbanové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Nejde však zdaleka o jediný závěr, byť nízká zachovalost kostí a jejich zlomkovitost nedovolují na řadu otázek zcela přesně odpovědět. „Kostní nález jsme byli schopni zkompletovat do 15 celků, které patří minimálně 13 jedincům. Nalezli jsme i další kosti, ale u nich zatím nevíme, komu patří. To nám řekne až genetická analýza,“ uvedla vedoucí skupiny vědců Petra Urbanová. Ona a její kolegové zpracovávali více než 200 kostních úlomků, přičemž anatomicky určit bylo možné jen asi polovinu. Našlo se mezi nimi i sedm lebek nebo snímatelná zubní protéza a dvě zubní náhrady.

Příčinu smrti expertiza neodhalila
Co se dá konstatovat téměř jistě, je pohlaví lidí, kteří v hrobu leželi. „Všechno nasvědčuje tomu, že ostatky patřily mužům. Jejich věk se pohyboval od 30 do 60 let,“ přidala další zjištění Urbanová, která ovšem musela konstatovat, že s odhalením příčiny úmrtí výsledky expertizy nepomohou. „Na kostech jsme našli jen pozůstatky zhojených zranění, která nebyla příčinou smrti jedinců, a pak taková, která vznikla až v době po jejich smrti do odkrytí hrobu.“

Image
Petra Urbanová z Přírodovědecké fakulty MU. Foto: David Povolný.


Vědci z Masarykovy univerzity přitom podrobili nálezy řadě testů. Kromě základního určení biologického profilu zahrnujícího určení pohlaví, odhad dožitého věku nebo rekonstrukci tělesné výšky, to byla například radiodokumentace. Ta se prováděla na radiodiagnostickém oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde vznikly 3D modely částí těl. Nález totiž poputuje ještě na genetickou analýzu, což je destruktivní metoda, která zkoumaný materiál poškodí.

Právě genetické postupy, srovnání DNA zemřelých lidí s jejich žijícími potomky, je poslední možností, jak mrtvé identifikovat. Tato analýza už ovšem nebude úkolem odborníků z univerzity, ale odborně znaleckého pracoviště policie. „Kosterní pozůstatky byly již předány, další postup už je na vyšetřovateli,“ uvedla Petra Urbanová.
Policie zatím pracuje s verzí, že ostatky patřily Němcům, kteří měli být odsunuti, ale ještě předtím je ubili obyvatelé vesnice, u níž se hrob našel. Předpokládá se, že po uzavření vyšetřování budou pietně pohřbeny.

Hlavní novinky