Přejít na hlavní obsah

Nejstaršímu absolventovi MU je právě 100 let

Je o sedm let starší než jeho alma mater. Diplom si z právnické fakulty odnesl ještě za první republiky.

Své sté narozeniny dnes slaví zřejmě nejstarší absolvent Masarykovy univerzity Vladimír Večeřa. Narodil se 22. února 1912 a je tak o sedm roků starší než jeho alma mater. Foto: David Povolný.

Své sté narozeniny oslavil zřejmě nejstarší absolvent Masarykovy univerzity Vladimír Večeřa. Narodil se 22. února 1912 a je tak o sedm roků starší než jeho alma mater. Na Právnické fakultě MU promoval ještě před druhou světovou válkou 15. prosince 1936.

„Pořád mě zajímají právní předpisy a všechno se to snažím sledovat. Teď mě ale samotného překvapilo, že podle zákona mají osoby, které se dožijí sta let, nárok na zvýšení důchodu. Tak snad to ještě využiji,“ pochlubil se absolvent.

Večeřovi pořád dokonale slouží paměť. Chodil na klasické gymnázium, kde mimo jiné maturoval z latiny a z řečtiny, a dodnes dokáže v originále citovat z díla básníka Ovidia. V dobré kondici se udržuje pravidelným cvičením s činkami a nikdy v životě prý také nekouřil.

Večera zažil na univerzitě ještě prvorepublikovou atmosféru. Je tak např. pamětníkem profesora Michala Zimmermanna, který byl na Právnické fakultě MU průkopníkem výuky mezinárodního práva soukromého.

Po studiích působil Večeřa nejprve jako bezplatný právní praktikant u Městského civilního soudu. První placenou práci získal až 1. října 1940, tedy ve svých 28 letech, když nastoupil do advokacie. Po válce pracoval ve státní správě po celé Moravě. V roce 1972 šel ve svých 60 letech do důchodu, ve kterém je tak nyní již 40 let.

Jubilantovi přišla den před narozeninami poblahopřát děkanka Právnické fakulty MU Naděžda Rozehnalová a také prorektor MU Jiří Němec. Vladimír Večeřa od nich převzal pamětní medaili Masarykovy univerzity, univerzitní víno a knihu Dějiny Masarykovy univerzity vydanou k 90. výročí jejího založení.

Hlavní novinky