Přejít na hlavní obsah

Autorská čtení na PdF zahájili Wernisch s Reinerem

Cyklus bude pokračovat po další tři středy. Představí se Milan Uhde, Jiří Kratochvil nebo Milan Děžinský.

Už podruhé se pedagogická fakulta stává místem setkání s významnými českými spisovateli a básníky. Podzimní cyklus autorských čtení zahájili ve středu 14. listopadu Ivan Wernisch s Martinem Reinerem.

Čtení budou pokračovat každou středu od 18:30 v posluchárně č. 1 (bývalá aula). Vystoupí na nich Jiří Kratochvil, Vladimír Šrámek či Milan Uhde. První středu v prosinci zakončí letošní cyklus dvojice Radek Fridrich a Milan Děžinský.

Minulý středeční večer otevřel teprve šestnáctiletý klavírista Jakub Sládek Janáčkovou skladbou Mlha. Poté před sto padesát milovníků literatury předstoupil Miroslav Chocholatý z katedry českého jazyku a literatury, která akci pořádá. Představil oba autory, kteří pak nechali diváky v následujících sto minutách nahlédnout do své tvorby.

„Víte, my s Ivanem jezdíme číst do Opavy, kde už máme svůj fanklub postarších paní,“ začal svůj příspěvek prozaik, básník a nakladatel Martin Reiner. „Tento fanklub obyčejně začíná svůj večer už několik hodin před vystoupením zastávkou v hospodě, během čtení už jsou tedy dámy velmi živé a zúčastněně naše vystoupení komentují. Nestyďte se proto ani vy reagovat a až se vám některý verš zalíbí, pokojně propukněte v ovace,“ vyzval Reiner žertovně posluchače a uvolnil tak atmosféru.

Oba literáti se ve čtení střídali, v jedné pasáži dokonce četli jeden text společně. Mluvené slovo střídaly skladby hrané na piano. Wernisch, který letos oslavil sedmdesát let, byl na slovo skoupý a nechal za sebe spíše mluvit samotné dílo, zato Reiner svými průpovídkami publikum několikrát rozesmál.

Dvojice autorů často tvoří kamarádi
„Na počátku celé akce byly literární večery na Skleněné louce pořádané časopisem Weles, který jsem v té době vedl,“ vzpomíná organizátor akce Chocholatý. „Zval jsem na ně své studenty a na čtení básníka Zbyňka Hejdy jich přišlo tolik, že vstupní dveře do místnosti musely zůstat otevřené,” vysvětluje organizátor, co jej přimělo přenést podobnou akci do větších prostor na fakultě.

Výběr autorů podle Chocholatého ovlivňují také sami studenti. „Zpravidla volíme z autorů, kteří v daném roce vydali novou knihu, a na večeru obvykle vystupují autorské dvojice. Nemusí jít přitom o autory typově blízké, ale spíše o přátele.”

Ohlasy návštěvníků na úvodní dvojici byly spokojené. „Přišel jsem v rámci Prosemináře k současné české literatuře. Ani od jednoho z autorů jsem v minulosti nic nečetl, ale rád to napravím,“ svěřil se student Lukáš Bořil.

Hlavní novinky