Přejít na hlavní obsah

Československý poklad na univerzitě v Pittsburghu

V americkém Pittsburghu pořád žije malý kus Československa. Krajané zde můžou získat i stipendium.

Katedrála vzdělání je inspirovaná gotickým stylem a atrium s vysokým stropem a lomenými oblouky i tichem „jako v kostele“ opravdu připomíná chrám, leč se zde namísto božstva uctívají znalosti a učení.

V americkém Pittsburghu pořád žije malý kus Československa. Před 96 lety zde společně s dalšími signatáři podepsal Tomáš Garrigue Masaryk dohodu, jež se stala zakládajícím dokumentem společného státu Čechů a Slováků.

Odkaz zde přežívá i díky vzpomínkám na dlouholetého hráče Penguins Jaromíra Jágra nebo vítěze Stanley Cupu Mira Šatana a také díky početné česko(-)slovenské komunitě, do níž patří i Josef Dadok, po němž je pojmenováno centrum nukleární magnetické rezonance na Ceitecu MU. V Cathedral of Learning, hlavní budově kampusu University of Pittsburgh, mezi takzvanými Nationality Rooms pak najdete i československou místnost.

Než ale vkročíte do malého kousku domova na americké půdě, ujistěte se, že se uvnitř právě neučí. Nevstupujete totiž do vitríny s nepoužívaným broušeným sklem, ale do běžné třídy, byť s nádechem československé identity a historie.

Pak se pohodlně usaďte do masivních dřevěných židlí, nechte na sebe dýchat pravdu, která vítězí, a prohlédněte si trámový strop z modřínového dřeva přivezeného z Malých Karpat ozdobený portréty osobností z české i slovenské historie. Přečtěte si Masarykův dopis studentům Pittsburghské univerzity, najděte jeho podpis na kopii Pittsburghské dohody nebo si zkuste tipnout, z kterého regionu pochází do kroje oblečená panenka.

Před 96 lety zde společně s dalšími signatáři podepsal Tomáš Garrigue Masaryk dohodu, jež se stala zakládajícím dokumentem společného státu Čechů a Slováků.

Historie propojená s rodem Masaryků
Ředitelkou projektu národních místností v univerzitní „katedrále“ se stala Ruth C. Mittchell, jež se v roce 1919 v Praze seznámila s Alicí Masarykovou, dcerou Tomáše Garrigua Masaryka. „Seznámily se v Červeném kříži, společně založily první školu sociální práce pro ženy a velmi se sblížily. Ruth se spřátelila také s Aliciným bratrem Janem, dokonce se chtěli vzít,“ vypráví Maxine Bruhns, současná ředitelka národních místností.

Ze svatby ale sešlo poté, co Masaryk mladší vyprávěl historku z první světové války, kdy jeho jednotka přenocovala na farmě ve stodole. „Statkář tehdy přivedl své dcery, aby potěšily vojáky. Ruth se obrátila na Jana: ‚Tos ale nedopustil, že?' On tehdy odpověděl: ‚Ale jistě že ano, vždyť to dělali všichni.' Ruth nemohla snést, jak málo respektu měl Jan k ženám, a tak se rozešli,“ dodává Bruhns.

Alice Masaryková se později stala předsedkyní výboru pro vytvoření československé národní síně a byla to ona, kdo vybíral architekta a umělce a rozhodl, že místnost bude ve stylu slovenské izby. Československou národní místnost Američanům slavnostně předal tehdy už ministr zahraničí Jan Masaryk. Psal se 7. březen 1939 a zbývalo jen pár dní, než české území začala okupovat německá vojska.

„Alice se slavnostního otevření nemohla zúčastnit, když se však Ruth Mittchell dozvěděla o hrozící válce, šla za kancléřem univerzity, který Alici pozval, aby si přijela do Pittsburghu převzít čestný doktorát. Alice tak druhou světovou válku přečkala ve Spojených státech,“ doplňuje Bruhns.

Československá místnost patří k původním devatenácti národním třídám.

Stipendium na výzkum
Jako pokračování odkazu Ruth Crawford Mitchellové Pittburghská univerzita každoročně vypisuje stipendium pro české nebo slovenské odborníky, kterým nabízí možnost vlastního výzkumu přímo v Pittsburghu. Přihlásit se mohou uchazeči s vysokoškolským titulem (nikoliv aktuální studenti) z oblasti obchodu, vzdělání, přírodních věd, veřejné správy, politologie, ekonomie a sociologie.

Uzávěrka přihlášek je každoročně 30. března a vybraný uchazeč získá stipendium ve výši 7000 dolarů (140 tisíc korun) na tříměsíční výzkum, který může uskutečnit na podzim téhož roku v Pittsburghu. Nejedná se o klasický studijní pobyt, protože ve stipendiu nejsou zahrnuty žádné kurzy, pouze konzultace s vedoucím výzkumu. K přihlášce je nutné dodat tři reference, včetně vyučujícího z University of Pittsburgh, který výzkum povede. S případnými dotazy se lze obracet na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Katedrála vzdělání je se svými 163 metry druhou největší univerzitní budovou na světě a sedmým nejvyšším mrakodrapem v Pittsburghu. Budova z roku 1926 je inspirovaná gotickým stylem a atrium s vysokým stropem a lomenými oblouky i tichem „jako v kostele“ opravdu připomíná chrám, leč se zde namísto božstva uctívají znalosti a učení. Budova má 42 pater, více než dva tisíce místností, z nichž 29 je věnováno konkrétním národnostem, které měly vliv na život a komunitu v Pittsburghu. Československá místnost patří k původním devatenácti národním třídám.

Hlavní novinky