Magazín M Zprávy z MUNI
  • Události
  • Věda a výzkum
  • Student
Rubriky
English
    • Události
    • Sport
    • Komentáře
    • Věda a výzkum
    • Student
    • Výuka
    • Uchazeči
    • Absolventi
  • English

Československý poklad na univerzitě v Pittsburghu

V americkém Pittsburghu pořád žije malý kus Československa. Krajané zde můžou získat i stipendium.

Události
7. března 2014
Jana Šavelková
Katedrála vzdělání je inspirovaná gotickým stylem a atrium s vysokým stropem a lomenými oblouky i tichem „jako v kostele“ opravdu připomíná chrám, leč se zde namísto božstva uctívají znalosti a učení.
Foto: Jana Šavelková

Mezi takzvanými Nationality Rooms najdete i československou místnost.

V americkém Pittsburghu pořád žije malý kus Československa. Před 96 lety zde společně s dalšími signatáři podepsal Tomáš Garrigue Masaryk dohodu, jež se stala zakládajícím dokumentem společného státu Čechů a Slováků.

Odkaz zde přežívá i díky vzpomínkám na dlouholetého hráče Penguins Jaromíra Jágra nebo vítěze Stanley Cupu Mira Šatana a také díky početné česko(-)slovenské komunitě, do níž patří i Josef Dadok, po němž je pojmenováno centrum nukleární magnetické rezonance na Ceitecu MU. V Cathedral of Learning, hlavní budově kampusu University of Pittsburgh, mezi takzvanými Nationality Rooms pak najdete i československou místnost.

Než ale vkročíte do malého kousku domova na americké půdě, ujistěte se, že se uvnitř právě neučí. Nevstupujete totiž do vitríny s nepoužívaným broušeným sklem, ale do běžné třídy, byť s nádechem československé identity a historie.

Pak se pohodlně usaďte do masivních dřevěných židlí, nechte na sebe dýchat pravdu, která vítězí, a prohlédněte si trámový strop z modřínového dřeva přivezeného z Malých Karpat ozdobený portréty osobností z české i slovenské historie. Přečtěte si Masarykův dopis studentům Pittsburghské univerzity, najděte jeho podpis na kopii Pittsburghské dohody nebo si zkuste tipnout, z kterého regionu pochází do kroje oblečená panenka.

Před 96 lety zde společně s dalšími signatáři podepsal Tomáš Garrigue Masaryk dohodu, jež se stala zakládajícím dokumentem společného státu Čechů a Slováků.
Foto: Jana Šavelková

Historie propojená s rodem Masaryků
Ředitelkou projektu národních místností v univerzitní „katedrále“ se stala Ruth C. Mittchell, jež se v roce 1919 v Praze seznámila s Alicí Masarykovou, dcerou Tomáše Garrigua Masaryka. „Seznámily se v Červeném kříži, společně založily první školu sociální práce pro ženy a velmi se sblížily. Ruth se spřátelila také s Aliciným bratrem Janem, dokonce se chtěli vzít,“ vypráví Maxine Bruhns, současná ředitelka národních místností.

Ruth nemohla snést, jak málo respektu měl Jan Masaryk k ženám, a tak se rozešli.

Ze svatby ale sešlo poté, co Masaryk mladší vyprávěl historku z první světové války, kdy jeho jednotka přenocovala na farmě ve stodole. „Statkář tehdy přivedl své dcery, aby potěšily vojáky. Ruth se obrátila na Jana: ‚Tos ale nedopustil, že?' On tehdy odpověděl: ‚Ale jistě že ano, vždyť to dělali všichni.' Ruth nemohla snést, jak málo respektu měl Jan k ženám, a tak se rozešli,“ dodává Bruhns.

Alice Masaryková se později stala předsedkyní výboru pro vytvoření československé národní síně a byla to ona, kdo vybíral architekta a umělce a rozhodl, že místnost bude ve stylu slovenské izby. Československou národní místnost Američanům slavnostně předal tehdy už ministr zahraničí Jan Masaryk. Psal se 7. březen 1939 a zbývalo jen pár dní, než české území začala okupovat německá vojska.

„Alice se slavnostního otevření nemohla zúčastnit, když se však Ruth Mittchell dozvěděla o hrozící válce, šla za kancléřem univerzity, který Alici pozval, aby si přijela do Pittsburghu převzít čestný doktorát. Alice tak druhou světovou válku přečkala ve Spojených státech,“ doplňuje Bruhns.

Československá místnost patří k původním devatenácti národním třídám.
Foto: Jana Šavelková

Uzávěrka přihlášek je každoročně 30. března a vybraný uchazeč získá stipendium ve výši 7000 dolarů.

Stipendium na výzkum
Jako pokračování odkazu Ruth Crawford Mitchellové Pittburghská univerzita každoročně vypisuje stipendium pro české nebo slovenské odborníky, kterým nabízí možnost vlastního výzkumu přímo v Pittsburghu. Přihlásit se mohou uchazeči s vysokoškolským titulem (nikoliv aktuální studenti) z oblasti obchodu, vzdělání, přírodních věd, veřejné správy, politologie, ekonomie a sociologie.

Uzávěrka přihlášek je každoročně 30. března a vybraný uchazeč získá stipendium ve výši 7000 dolarů (140 tisíc korun) na tříměsíční výzkum, který může uskutečnit na podzim téhož roku v Pittsburghu. Nejedná se o klasický studijní pobyt, protože ve stipendiu nejsou zahrnuty žádné kurzy, pouze konzultace s vedoucím výzkumu. K přihlášce je nutné dodat tři reference, včetně vyučujícího z University of Pittsburgh, který výzkum povede. S případnými dotazy se lze obracet na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Katedrála vzdělání je se svými 163 metry druhou největší univerzitní budovou na světě a sedmým nejvyšším mrakodrapem v Pittsburghu. Budova z roku 1926 je inspirovaná gotickým stylem a atrium s vysokým stropem a lomenými oblouky i tichem „jako v kostele“ opravdu připomíná chrám, leč se zde namísto božstva uctívají znalosti a učení. Budova má 42 pater, více než dva tisíce místností, z nichž 29 je věnováno konkrétním národnostem, které měly vliv na život a komunitu v Pittsburghu. Československá místnost patří k původním devatenácti národním třídám.

Související články

  • Příjmy doktorandů na Masarykově univerzitě projdou revoluční změnou

    MU připravila nový systém podpory doktorandů. Příjem ve výši 1,2násobku minimální mzdy garantuje všem doktorandům v prezenčním studiu...

  • Paul von Blum: Američané se nedokážou poučit z minulosti

    Právnickou fakultu MU navštívil americký profesor Paul von Blum, který se zaměřuje na afroamerická studia, historii a boj za občanská...

  • Od dohody rozdělit Československo uplynulo 30 let

    Letos si Česko a Slovensko připomíná tři desetiletí od definitivního rozhodnutí rozdělit oba státy. O tom, jak k rozpadu federace došlo...

  • Ukrajinské vědkyně získaly stipendium Cyrila Nappa

    Díky stipendiu Cyrila Nappa se Mendelovy genetické konference mohly zúčastnit také tři vědecké pracovnice a odbornice na genetiku...

MUNIMasarykova univerzita

Vydává Masarykova univerzita, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Redakce | Ceník inzerce | PDF | Podmínky užití

Sledujte Magazín M:

Sledujte Magazín M na Facebooku Sledujte MUNI na Twitteru RSS

Hlavní verze článku