Přejít na hlavní obsah

Šéf ČT hájil podobu Událostí a slíbil nové studio v Brně

Ředitel České televize Petr Dvořák diskutoval na fakultě sociálních studií se studenty.

Že má Česká televize stejně jako jiná tradiční média v současné době složitou pozici, ukázala mimo jiné včerejší beseda s generálním ředitelem veřejnoprávní stanice Petrem Dvořákem na fakultě sociálních studií. Muž, který kdysi vedl i konkurenční Novu, hovořil více než hodinu a půl o programových plánech televize i potížích, s nimiž se aktuálně potýká.

Ilustrovala to už jen úvodní ředitelova otázka do publika. „Kdo z vás ví, co dnes v osm hodin večer vysílá první kanál České televize,“ zeptal se Dvořák, načež mu z několika desítek přítomných odpovědělo několik posluchačů Univerzity třetího věku, kteří na besedu také dorazili.

Ani České televizi se nevyhýbá trend, který zasáhl všechna tradiční média. Také její diváci stárnou a chovají se úplně jinak než například před dvaceti lety. Žena, 58 let, se středním vzděláním a žijící mimo centrum. Tak nějak vypadá podle slov Dvořáka profil typického diváka, respektive divačky, stanice.

„Stále se ale snažíme, aby byla Česká televize otevřená všem skupinám společnosti a diskusi. Měla by také pořád kultivovat mediální prostředí,“ uvedl generální ředitel a svá slova doložil mimo jiné daty, ze kterých plyne, že stanice v roce 2013 vytvořila 72 procent vlastní produkce proti 15 procentům vlastních pořadů, které v součtu vyprodukovali největší konkurenti, Nova a Prima.

Vedení České televize reprezentované generálním ředitelem a Dvořákem a Janem Maxou, ředitelem vývoje pořadů a programových formátů, čelilo mimo jiné otázkám na kvalitu zpravodajství nebo vystupování moderátorů a jejich češtinu.

Co se prvního bodu týče, Dvořák zmínil, že kritiku hlavní zpravodajské relace Událostí slýchá on a jeho kolegové často. Přitom zpravodajský kanál ČT 24 má naopak pověst dobrou. Jakou filozofii tedy stanice při tvorbě Událostí razí? „Jsou schválně koncipovány tak, aby lidi, kteří jsou pravidelnými konzumenty ČT 24, příliš nebavily. Musí bavit širší diváckou skupinu, která se dívá na první kanál České televize,“ přiblížil své stanovisko generální ředitel. Vzápětí však dodal, že ústřední zpravodajský pořad čekají od 1. dubna drobné změny.

Koho Dvořák nepotěšil, to jsou příznivci moderátorů Daniely Drtinové a Martina Veselovského. Oba známí novináři v nejbližších dnech obrazovky České televize na vlastní žádost definitivně opustí. Komu naopak ředitel radost udělal, to jsou zaměstnanci brněnského studia České televize a možná i dnešní studenti žurnalistiky z fakulty sociálních studií, kteří by pro stanici rádi pracovali.

Po letech diskusí se zdá, že už se opravdu schyluje k vybudování nového studia, které nahradí to dnešní zastaralé v ulici Jezuitská v centru města. „Momentálně se vybírá dodavatel stavebních prací. Pokud to bude bez připomínek, mělo by se do poloviny roku začít stavět,“ řekl Dvořák a podotkl, že budovat by se mělo přibližně rok a půl.

Hlavní novinky