Přejít na hlavní obsah

Jak se rodí výstava o vědě

Co stálo za přípravou velké interaktivní výstavy Dotkni se vědy?

Za výstavou stojí celý tým lidí. Tři z nich (zleva): Petra Šmejdová, Pavla Hudcová a Zuzana Hanzelková.

Velká interaktivní výstava Dotkni se vědy se koná v bohunickém Kampusu do 26. června. Masarykova univerzita ji připravila k 95. výročí svého založení. Co obnáší organizace takové akce? Jak dlouho předem je třeba se na ni připravovat? A na co by měl organizátor jakékoliv výstavy vždy myslet?

Základem pro zvládnutí takové události je tým, který projektem doslova žije. „Jak náš nejužší tým, který připravoval texty, tak architekti a grafik do výstavy dali duši,“ popsala kurátorka a hlavní autorka výstavy Pavla Hudcová. Celkem musela skloubit dohromady práci zhruba 25 lidí, kteří se nějak do výstavy zapojili, k tomu připočítává řadu vědeckých a celouniverzitních pracovišť. „Hlavní je napsat si všechno, co je třeba zajistit. Já si vždy pečlivě sepíšu časový harmonogram – kdy a kdo za co odpovídá – který se samozřejmě přesně nedodrží, ale pomůže udržet kontrolu nad tím, co ještě není a kdy nejpozději to musí být,“ dodává Hudcová.

Organizátoři připravili na vybrané soboty workshopy a komentované prohlídky laboratoři.

„Každý do výstavy přinesl mnoho vlastních nápadů nebo inspiraci z jiných expozic. Z nich jsme vybrali nejlepší myšlenky s důrazem na pestrost a udržení zájmu návštěvníka,“ vysvětluje proces tvorby jeden ze dvou architektů výstavy Milan Šuška. „Je potřeba mít někoho, kdo výstavu prostorově ztvární. Když se vedle sebe jen naskládají panely, tak to vždycky dopadne špatně, byť by byl text sebelepší,“ dodává jeho kolegyně Jana Likavčanová.

U výstavy v rozsahu padesáti panelů, čtyř veřejných workshopů, hravých objektů a interaktivních prvků je třeba také vše plánovat dostatečně dopředu. „Začali jsme pracovat v létě a téměř doteď vyřizujeme poslední věci s úřady,“ upozorňuje architektka Likavčanová. „Často jsou banální věci zbytečně natahované nekonečným schvalováním a povolováním, což zabírá hodně času,“ doplňuje Šuška.

Organizátoři připravili na vybrané soboty workshopy a komentované prohlídky laboratoři.

Nezbytné jsou při tvorbě výstavy také tři elementární prvky, které musí být v souladu a je třeba na ně myslet už před začátkem: obsah, forma a prostor. „Při organizaci vždy musíte myslet na to, o čem výstava bude a kdo je cílovou skupinou. Nesmíte při tom zapomenout na formu, jakou sdělení chcete prezentovat tak, aby si z výstavy návštěvníci něco odnesli,“ rozvádí myšlenku Jana Likavčanová. „Místo by se mělo týkat tématu. Pro jednu akci se bude hodit fakulta nebo klub, pro jinou muzeum či veřejné prostranství. Pojetí pak musí odpovídat i charakter a dimenze prostoru.“

Organizátoři připravili na vybrané soboty workshopy a komentované prohlídky laboratoři.

Podle slov lidí z organizačního týmu výstavy je to velmi tvůrčí práce. „Člověk může uplatnit svoje myšlenky,“ vysvětluje Likavčanová. „Je potřeba ale počítat s tím, že ať vše připravujete sebevíc, na konci zažijete horké chvilky,“ varuje kurátorka výstavy Pavla Hudcová.

Kdo se chce přesvědčit, zda se tvůrcům dle slov architekta Šušky podařilo udělat výstavu, která zaujme neobyčejným designem a vnáší do kampusu trochu rozruchu, může výstavu Dotkni se vědy navštívit až do 26. června, každý všední den od 12 do 17 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.

Hlavní novinky