Přejít na hlavní obsah

Fyzikální kouzlení v brněnském planetáriu

dobrodruznafyzika02_anotace.jpgProletět se horkovzdušným balonem. Nebo dokonce raketou. Donutit vodu téct vzhůru. Pro docenta Tomáše Tyce z Přírodovědecké fakulty MU žádný problém. V pondělí 6. listopadu to dokázal dvěma stovkám diváků, kteří se na jeho fyzikální čarování přišli podívat do brněnského planetária v rámci Týdne vědy a techniky.

Před šestou hodinou večer, kdy měla show fyzikálních experimentů začít, byl vestibul hvězdárny napěchován lidmi. Na docenta-kouzelníka se přijeli podívat studenti středních a vysokých škol, matky s dětmi i důchodci.

Tomáš Tyc z PřF MU ukazuje jeden ze svých pokusů, které prezentoval v rámci Týdne vědy a techniky v brněnské hvězdárně. Na povrch mosazné destičky se nasype krupice, zahraje se na hranu destičky a z krupice vznikají zajímavé obrazce. Foto: Petr Preclík.
Tomáš Tyc z PřF MU ukazuje jeden ze svých pokusů, které prezentoval v rámci Týdne vědy a techniky v brněnské hvězdárně. Foto: Petr Preclík.
Úderem šesté hodiny sál ztemněl. „Nemusíte se bát, koberec máme nehořlavý, v první řadě sedí náš bezpečnostní technik, ve druhé řadě požární hlídka, takže všechno bude pod kontrolou. Nouzové východy jsou tři: jeden vpravo, jeden vlevo a kdyby hořelo pódium, tak vzadu je třetí,“ uvedl stručně a jasně asistent Tomáše Tyce. Maminky v předních řadách začaly nervózně pokašlávat, zato jejich děti se na slíbené pokusy těšily o to víc.

Po bezpečnostním školení přiběhl na pódium energický mladý muž a řekl: „Fyzika není jen nudná hodina ve škole,“ tím si Tomáš Tyc okamžitě získal celé publikum. „Chtěl bych tady dneska ukázat, že fyzika může být naopak velice zajímavá a dá se v ní dělat spousta pozoruhodných experimentů, a také že fyzika může být dobrodružná,“ dodal.

Začátek prvního pokusu se od těch školních moc nelišil. Tyc nalil do sklenice vodu a přiložil na ni papír. Jenomže pak ji obrátil dnem vzhůru a kupodivu, voda nevytekla a papír vodu udržel. Lidé v publiku se divili poměrně hlasitě. Všechny spekulanty následně Tomáš Tyc přerušil jasným vysvětlením fyzikálního jevu. V následující hodině docent Přírodovědecké fakulty donutil vodu vtéct do dnem vzhůru obrácené PET lahve, smyčcem zahrál na různě tvarované kovové destičky, čímž na jejich povrchu vznikaly zajímavé obrazce z krupice, a také předvedl laserovou show. Velký potlesk sklidil za efekty s tekutým dusíkem. Napřed si jím poléval ruku, ale jen chvíli, protože tekutý dusík má asi mínus sto osmdesát stupňů, pak ho nalil do plastových krabiček, uzavřel je víčkem a o něco málo později víčka vesele vystřelovala po celém sále planetária. „Skvělé je, že se tady na ty pokusy člověk může podívat a pochopit to mnohem snáz, než z nějakých suchých přednášek,“ okomentoval Tycovo fyzikální čarování student střední školy Lubomír Jílek.

Proč se neproletět v planetáriu horkovzdušným balonem? Napadlo asi Tomáše Tyce, když fyzikální show připravoval. Věděl ale, že sál není tak velký, aby se do něj klasický balon vešel, vyrobil tedy svůj. Naplnil ho horkým vzduchem a asi třímetrový výtvor pustil nad hlavy publika.

Měl docent Tyc někdy problém s ohněm? Hrozil během jeho pokusů požár? Napadlo asi mnohé diváky, když experimentátor přinesl na pódium střelný prach. „Někdy se mi stalo, že jsem si třeba trošku popálil ruce, ale jinak jsem zásadní potíže s ohněm neměl. Když jsem byl malý, namíchával jsem střelný prach a travex s cukrem a nechali jsme to někde vybuchnout. Naštěstí se mi nikdy nic nestalo,“ uklidňoval Tyc. Pak už bylo na řadě vypuštění rakety. Do vesmíru by Tycova raketa vyrobená z PET lahve nedoletěla, ale po brněnském planetáriu se proletěla krásně. „Nejúžasnější z celého večera byl pokus s raketou,“ zhodnotila fyzikální show gymnazistka Helena Paškeová.

Hlavní novinky