Videokonferenční výuka na ESF a v Telči

V rámci třetí celofakultní pedagogické konference Ekonomicko-správní fakulty MU, která se konala v pátek 30. března v aule ESF a soustředila se na vybraná témata pedagogického procesu v bakalářském i magisterském stupni prezenčního i kombinovaného studia (zavádění praxí a stáží, zkoušení on-line, uživatelská podpora e-learningu), byl věnován prostor novince v distančním vzdělávání, a sice videokonferenční výuce.

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity je jednou ze dvou fakult MU (spolu s Filozofickou fakultou MU), která realizuje výuku dvou bakalářských kombinovaných oborů na odloučeném pracovišti univerzity v Telči. Videokonferenční výuka je tak příležitostí, jak pro fakultu snižovat náklady na cestovné pro vyučující, tak i pro samotné vyučující, kteří šetří čas přesunů do Telče. Pochopitelně tehdy, když této možnosti chtějí využít.

V čem spočívá podstata videokonferenční výuky
Řešení je založeno na videokonferenčních systémech firmy Aethra a Codian. Ve čtyřech přednáškových sálech na Ekonomicko-správní fakulty a ve dvou sálech v Univerzitním centru MU Telč jsou umístěny videokonferenční endpointy připojené do počítačové sítě. Endpointy přenášejí současně dva signály, z videokamery snímající vyučujícího a XGA signál prezentace z počítače či vizualizéru. Studenti tak vidí dvě plnohodnotné projekce. Endpointy v sálech se propojují pomocí multikonferenční jednotky MCU Codian. Výsledek je možné dále zaznamenávat na videokonferenční rekordér IP VCR Codian a on-line vysílat do e-learningového systému Studium On-Line, vyvinutého na ESF MU.

Ohlasy vyučujících jsou převážně pozitivní, drobné technické problémy se zvukem jsou zanedbatelné a časem se zcela odstraní.

Videokonferenční výuku tak lze chápat jako zajímavou moderní alternativu ke klasické výuce, jejímž jediným omezením je fakt, že přímý kontakt vyučujícího se studentem nemůže nikdy plnohodnotně nahradit. To ostatně potvrzují i názory studentů kombinovaného studia v Telči, kteří tuto formu studia v jiných ohledech vítají.

Simona Škarabelová,
Hynek Julínek