Přejít na hlavní obsah

Co si o stěhování FSS myslí studenti?

Mezi studenty FSS, oslovenými s tímto dotazem, panuje ohledně přesunu fakulty pozoruhodná názorová shoda. Vesměs zaujímají mírně kladný postoj, jsou na novou budovu zvědaví a těší se. Jedním dechem však dodávají, jak jim bude chybět ovzduší malé fakulty a především možnost odpočinout si na travnatém dvorečku.


"Ztráta kontaktu s přírodou je rozhodně největší mínus,“ myslí si studentka environmentalistiky a mezinárodních vztahů Tereza Zemková. Její spolužačka Hana Rambousková se připojuje: "Utrpí rodinná atmosféra školy. Ale vykompenzuje to zvýšení kapacity mnoha předmětů díky větším učebnám.“

"Dvoreček mi bude skutečně chybět, zrovna tam začalo všechno rašit! Nejspíš si na něj občas zajdu odpočinout i po prázdninách, až tam bude sídlit Filozofická fakulta,“ svěřuje se Štěpán Jakl.

Stěhování má i jednoznačné zastánce. Lenka Peterková, studující mezinárodní vztahy, říká: "Viděla jsem plány nové budovy a skutečně mne nadchly. Těším se na nové učebny, ve kterých se nebudeme muset tísnit. To, že bude atrium zastřešené, má i své výhody, třeba při dešti. Ocení to i alergici. A cestování na Údolní mi rozhodně chybět nebude.“

Pro studenty na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií se toho skutečně změní nejvíce. Katedra sídlí v komplexu budov VUT na Údolní ulici, takže její studenti museli pendlovat mezi tamními přednáškami a hodinami na svém druhém oboru.

Studenti se často obávají, že by měli přijít o populární kavárnu jménem Krmítko. Její vedoucí Vladimír Tůma se však zúčastní výběrového konkurzu na provozovatele občerstvení v nové budově a v případě úspěchu hodlá i zde vytvořit přátelský studentský klub. "Chce to najít kompromis mezi zájmy fakulty a rektorátu a vlastními možnostmi – kdo to dokáže, v konkurzu uspěje. Já nabízím tradici a zkušenosti s provozem klubu, který je více než pouhou prodejnou potravin,“ sděluje Tůma.

Studentka Hana Skoumalová, která v Krmítku obsluhuje, říká: "Ačkoliv mi současné prostředí bude chybět, chápu, že počet studentů na FSS vzrůstá a stěhování na Joštovu je nutný krok. Nebylo by dobré fakultu rozšiřovat do dalších budov po Brně.“ Bojí se ale, aby konkurz nevyhrála konkurence, která údajně zamýšlí pojmout občerstvení jako bufet.

Za zmínku stojí skutečnost, že současné Krmítko nezanikne. Nadále bude sloužit především studentům Filozofické fakulty, která uvolněné budovy přebere. Z Joštovy ulice na Grohovu to v případě potřeby není daleko…

Hlavní novinky