Přejít na hlavní obsah

Na dveře rektorátu přibijí novodobé reformační teze

Lidé z ústavu klasických studií připomenou 500 let starý čin Martina Luthera. Vyjádří se ke stavu vysokého školství.

Výzvy, které organizátoři akci sbírali několik týdnů od lidí procházejících areálem filozofické fakulty, se budou týkat života na univerzitě a obecně českého vysokého školství.

Připomenout důležitou historickou událost se rozhodli lidé z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty MU. S odkazem na 500 let staré vyvěšení reformačních tezí a osobnost teologa, kazatele a reformátora Martina Luthera „přibijí“ v úterý na budovu rektorátu Masarykovy univerzity několik desítek novodobých výzev.

Vzhledem k recesistické povaze celé akce to bude přibíjení jen symbolické, pořadatelé akce si přinesou vlastní dveře, na které budou přání a výzvy umístěny. Odkazovat ale pořád budou na čin Martina Luthera, který 31. října 1517 pověsil na dveře kostela v německém Wittenbergu svých 95 tezí, v nichž brojil proti církevním odpustkům a obecně vybízel katolickou církev, aby se reformovala.

V brněnské připomínce historického aktu už nepůjde o církev, ale o vysoké školství. Výzvy, které organizátoři akci sbírali několik týdnů od lidí procházejících areálem filozofické fakulty, se budou týkat života na univerzitě a obecně českého vysokého školství.

„Část z nich se bude vztahovat k životu akademiků a třeba problémům spojených s rozsáhlou administrativou. Řada z tezí ale reflektuje také studentský život a každodenní potíže vysokoškoláků. Nejde o žádný politický vzkaz, “ uvedla Petra Mutlová, organizátorka akce.

Novodobé reformační teze budou na budovu rektorátu umístěny v úterý v 18 hodin. Předcházet tomu bude průvod z filozofické fakulty. Instalace by na místě měla zůstat do druhého dne.

Hlavní novinky